Brambory 1.
Jabkance
- brambory
- sůl
- hladkou mouku na vál
- tvarohovou náplň
- máslo na potření
- moučkový cukr na posypání
Brambory uvaříme ve slupce a horké je oloupeme. Oloupané horké brambory se dřevěnou paličkou roztlučou v necičkách (nastrouhají na struhadle) s troškou soli na těsto. Těsto by mělo být naprosto hladké bez hrudek a toho dosáhneme jen u horkých brambor. Hladká mouka se používá pouze na vyvalování, do těsta se nepřidává. Těsto musí být jako gumové.
Na málo pomoučeném vále z těsta uděláme placičky, vykrajujeme je sklenicí nebo hrnkem, záleží jak je chceme mít veliké, dáme na ně sladký tvaroh, přeložíme a spojíme tak, aby nevytekl tvaroh.
Pečeme na plátech kamen (teflonová pánev), upečené se skládají do mísy, kde se omastí máslem a posypou cukrem.
Jabkance se mají dělat rychle, aby se povrch rychle uzavřel a zezlátnul.
Jabkance nejdou dělat z moučných brambor.
Soběslavská šuska
- 1 kg brambor
- 200–250 g hrubé mouky
Oloupané brambory nakrájíme na čtvrtky a uvaříme v osolené vodě. Při slévání asi 1/3 vody necháme v hrnci a zasypeme moukou. Přiklopené necháme spařit asi 10–15 minut. Potom šťouchadlem namačkáme na kaši a do hladka vymícháme vařečkou. Hmota nemá lepit na vařečce ani na hrnci.
Tuto šusku nandaváme na talíř pomocí lžíce namočené v másle a „potřeme“ např. švestkovou nebo jahodovou marmeládou či povidly a polijeme smetanou.
Další variantou je mák, strouhanka, máslo, atd. V podstatě vše jako na bramborové šišky.
Lze také tvořit placičky, smažit na sádle a mírně posolit a popíjet lahodné víno.
Stojí za vyzkoušení i šusku opéct na oleji dozlatova a podávat místo knedlíků k houbové omáčce. Opravdu výborné!
Táborský maňas
- 250 g krup
- 250 g brambor
- několik hrstí sušených hub
- 100 g tuku
- sůl
- mletý pepř
- majoránka
- 2 hrsti škvarků
- 3 dl masového vývaru
- sádlo na vymazání pekáčku
Ve třech vodách vypereme kroupy a uvaříme je do poloměkka. Oloupeme a na kostičky pokrájíme brambory. Několik hrstí sušených hub namočíme a potom je za občasného podlévání vodou, v níž jsme houby namáčeli, dusíme na 100 g tuku.
Vařené kroupy, syrové brambory a houby promícháme se lžičkou soli, lžičkou pepře, lžičkou majoránky, 2 hrstmi škvarků a l/3 l masového vývaru.
Směs pečeme do červena v tukem vymaštěném pekáčku.
Camprat z Podkrkonoší
- 1000 g brambor
- 1 větší cibule
- 20 cl mléka
- 4 stroužky česneku
- 2 vejce
- 1 cibule
- asi 150 g hladké mouky
- sůl
- sádlo
Oškrabané brambory nastrouháme a část vody slijeme. přidáme vařící mléko, strouhanou cibuli, česnek rozetřený se solí, vajíčko, mouku a promícháme. Na pekáči rozpálíme sádlo, nalijeme na něj těsto a v předehřáté troubě zapečeme. Jakmile se po krajích utvoří růžová kůrčičky, těsto obracečkou převrátíme a pečeme dál. Obracíme postupně tak dlouho, až je pokrm prostoupen připečenými kůrkami a leskne se uvolněným tukem. Zapijí se podmáslím nebo kyselým mlékem.
Táborské burášky
- 500g brambor
- 200g krupičkové mouky
- sůl
- 1 vejce
- 10g másla nebo sádla na plech
- 1/4l mléka nebo vody
- 40g strouhaného tvarohu
- 30g másla
- 30g cukru nebo: 30g máku 30g sádla 30g cukru
Ve slupce uvařené brambory oloupáme a prolisujeme. Na vál si připravíme mouku a do ní dáme brambory, sůl a vejce a vypracujeme tuhé těsto. Vyválíme z něj válečky asi 12cm dlouhé. Každý šestkrát nakrojíme, ale nedokrojíme. Složíme je na pomaštěný plech a v troubě je pečeme do růžova.
Pak dokrojíme naznačené dílky, spaříme je vařícím mlékem a složíme na misu. Posypeme strouhaným tvarohem a cukrem a polijeme rozpáleným máslem. Také je můžeme posypat pomletým mákem a cukrem a pomastit rozpuštěným sadlem.
Podlesníky
- brambory,
- hladká mouka,
- mléko,
- vejce,
- sůl,
- zelné(kapustové) listy
Oloupané brambory nastrouháme, scedíme škrobovou vodu, přidáme vejce, hladkou mouku, mléko a sůl. Vymícháme řídší těsto, které tence namažeme na pomaštěné zelné(kapustové) listy a upečeme v předehřáté troubě. Při pečení podlesníky neobracíme. Po vytažení z trouby sloupneme zelný (kapustový) list. Na podlesníku zůstane vyznačena struktura listu a placka získá od zelí mírně nasládlou chuť i vůni.
Podlesníky z obou stran mastíme máslem nebo sádlem. Připíjíme mléko, smetanu nebo bílou kávu.
Herteplé s fazulú z Brněnska
- 200 g fazolí
- 600 g brambor
- 80 g sádla se škvarky
- l cibule
- sůl
Den předem namočené fazole uvaříme v téže vodě do měkka a scedíme.
Brambory uvaříme ve slupce, oloupeme a posekáme.
Drobně pokrájenou cibuli osmažíme na sádle se škvarky a promícháme s okapanými fazolemi a posekanými bramborami, osolíme a podáváme.
Granátník z Kladna nebo-li Grenadýrský pochod
Dáme vařit asi 2 hrsti fleků, v jiné nádobě vaříme 5 středně velkých brambor. Na oleji zpěníme středně velkou drobně nakrájenou cibuli, přidáme k ní kostičky knedlíků, uvařené brambory a flíčky. Pokrm osolíme, promícháme a podáváme s kompotem nebo zeleninovým salátem.
Bác, bacán, báč, cmunda na pekáči,..
- 1 - 2 větší syrové brambory,
- 1 - 2 větší vařené brambory,
- 5 dl mléka,
- 50 g kvasnic,
- 2 - 3 vejce,
- 4 - 6 stroužků česneku,
- majoránka,
- 50 g máku,
- hrubá mouka, popřípadě i krupička podle potřeby
- sůl,
- tuk a mouka na vymazání pekáče,
Na jemném struhadle nastrouháme syrové i vařené brambory, přidáme kvasnice, vejce, vlažné mléko a prolisovaný česnek, majoránku, sůl a tolik hrubé mouky, nebo krupičky, aby vzniklo těsto hustší než na lívance. Necháme vykynout.
Nalijeme do vymazaného a vysypaného pekáče. Povrch posypeme mákem a v předehřáté troubě pečeme do zlatova. Bác má být na okrajích křupavý.
TIP: Někdy se do těsta může přidat kmín a pokrájené škvarky, nebo pokrájený kus uzeného.
Podlistníky
Postrouháme více syrových brambor a rovněž rozstrouháme asi šest větších brambor z minulého dne. Dáme tolik mouky, aby pohltila všechnu vodu z rozstrouhaných brambor, trochu osolíme a dobře promícháme. Připravíme si několik zelných listů zespodu hlávky. Zelné listy se nejlépe vybírají, dokud je zelí na poli. Listy musí být větší a rovné, bez dírek, aby nám těsto nevytékalo.
Listy dáme na lopatku, co se pečou koláče. A když ji nemáme, stačí větší poklice. Na listy naklademe strouháními a lžíci ji po celých listech rozetřeme asi na malíček silně. Máme-li doma ještě pekařskou pec, tak z lopatky nebo z poklice list s těstem sešoupneme na velkou lopatu a šup s nim do vytopené pece. V pekařské peci podlistníky krásně zčervenají a svou vůní naplní celou chalupu. Až jsou růžové, vytahují se z pece. Listy, protože jsou suché, se lehce sloupnou. Šťáva ze zelného listu vnikla pečením do podlistníku. Upečené podlistníky polijeme máslem a klademe je na mísu jeden na druhý, aby se dobře promastily. Jsou výborné chuti.
Nemáme-li pekařskou pec, dáme podlistníky péci do trouby. Sešoupneme list s těstem na horkou troubu, která musí být hodně vyhřátá. Škoda, že se tam vejdou sotva dva podlistníky.
Frajták
Očistíme více větších brambor a postrouháme je. Máme-li několik studených vařených brambor, můžeme je také postrouhat. Zlepšíme tím těsto. Přidáme trochu mouky, sůl, majoránku, utřený česnek, 0,5 litru škvarků, l vajíčko a trochu pepře. Směs dobře rozmícháme a vylijeme na plech, dobře sádlem vymaštěný. Dáme péci do trouby. Za chvíli si pochutnáme na křupavých kurčičkách s černou kávou.
Stryk
Stryk je stejné bramborové těsto jako u frajtáka, jenom vynecháme všechno koření. Dáme jenom trochu soli a těsto vylijeme na pomaštěný plech. Na bramborové těsto na plechu pokládáme čerstvé vypeckované švestky. Upečený stryk pomastíme máslem a dle libosti pocukrujeme.
Babčaky, Trinčaky neboli Hňupy
- 800 g brambor uvařených ve slupce
- 250 g polohrubé nebo hrubé mouky
- 1 ks vejce
- máslo na pomaštění
- povidla nebo cukr a skořice
- sůl
Uvařené brambory oloupeme, prolisujeme, přidáme špetku soli, vejce, mouku a zpracujeme těsto. Vyválíme šišku a rozkrájíme na stejně velké kousky. Každý vyválíme na malou tenkou placku a v troubě na plechu upečeme (dříve se placky pekly přímo na suché troubě). Upečené placky na jedné straně pomastíme a klademe na sebe. Při podávání potíráme povidly nebo můžeme sypat cukrem se skořicí.
Brambory na kyselo
Z Podkrkonoší - uvařené brambory s koprem, smetanou a vejcem, které jsme v okyselené vodě uvařili „do ztracena“. Podle chuti přidáváme kyselou vodu z vajec a zásmažku.
- 0,5 kg brambor,
- 1 cibule,
- 1 smetana,
- bobkový list,
- sůl,
- pepř,
- kopr,
- ocet,
- 4 vejce,
- hladká mouka
Brambory oloupeme a nakrájíme na menší kousky. Dáme do hrnce, zalijeme vodou. Vody dáme trochu víc než při běžném vaření. Osolíme, opepříme, přidáme drobně nakrájenou cibuli, kopr a bobkové listy.
Když jsou brambory měkké, zalijeme smetanou s rozkvedlanou moukou a povaříme. Do kastrůlku dáme okyselenou vodu a zavříme vejce do ztracena. Na porci počítáme 1 - 2 vejce. Přendáme do polévky, kterou ochutíme okyselenou vodou.
Rozcuchaná nevěsta
- 5 velkých brambor,
- 3 vejce,
- 4 lžíce polohr.mouky,
- sůl,
- 200 ml mléka,
- 500g švestek,
- 50g másla,
- 1 lžíce strouhanky,
- mouč.cukr na posypání
Oloupané syrové brambory nastrouháme na jemném struhadle-necháme odstát a slijeme vodu.Přidáme do nich vejce,mléko,sůl,mouku a dobře promícháme.
Pekáček si vymažeme máslem a vysypeme strouhankou,naplníme bramborovým těstem,do ktrerého napícháme odpeckované na čtvrtky krájené švestky -upečeme v troubě dozlatova.Na talíři sypeme moučkovým cukrem.
Bramborové placky (lokše)
- 700 g vařených brambor (ve slupce)
- 1 lžička soli
- cca 250 g hladké mouky (1/3 váhy brambor)
- máslo nebo sádlo na pomazání
- mouku na podsypání
Uvařené brambory oloupeme, nastrouháme (či prolisujeme), přidáme mouku, sůl a vše spojíme v hladké těsto. Z těsta vytvoříme váleček, který rozdělíme na stejné kousky. Pomocí válečku vyválíme na pomoučeném vále lokše (placky), které na litinovém plátu (či pánvičce) bez tuku opečeme z obou stran. Po upečení vždy potřeme rozpuštěným tukem.
Tip na podávání:
Lokše lze podávat s pečenou kachnou či husou a zelím, pomazat povidly či posypat mletým mákem s cukrem, nebo konzumovat s uvařenou meltou s mlékem.
Náplň do bramborových placek:
Mrkev očistíme, nastrouháme na hrubším struhadle a podusíme na trošce másla, přisypeme mletá mák a spaříme horkým mlékem, přisladíme a můžeme přidat trochu skořice. Kdo chce může dochutit kapkou rumu.
Naše oblíbené jsou s přidáním česneku a majoránky.
Lepenice
- 1 kg brambor ,
- 0,5 kg kysaného zelí,
- 2 cibule,
- sůl,
- 3 lžíce sádla do brambor
- 3 lžíce sádla na osmažení cibule.
Brambory oloupeme a uvaříme v slané vodě doměkka. Po uvaření slijeme, ale část vody zachytíme. Brambory rozšťoucháme pomocí šťouchadla (nebo vařečky) spolu s olejem a vodou z brambor. Do vzniklé kaše vmícháme syrové pokrájené kysané zelí. Podáváme posypané usmaženou cibulkou.
Vamberecká pochoutka
Uvaříme 1000 g brambor, oloupeme a umeleme na masovém strojku.
Půl kila jablek oloupeme, pokrájíme na menší kousky, zbavíme jaderníku, uvaříme ve sladké vodě s trochou octa do poloměkka, přidáme k bramborům, osolíme, trochu osladíme a našleháme.
Rendlík vymažeme tukem, naplníme směsí, poklademe na povrchu jemně nakrájenou cibulí a rychle v troubě zapečeme.
Je to velmi dobré zvlášť k uzeninám.
Kdo rád kyselejší, může směs přikyselit.
Vojtěch ( z Hlinecka), neboli Burián
- 800 g brambor uvařených ve slupce,
- 150 g krupice,
- 400 g jablek,
- l vejce,
- mléko podle potřeby,
- sůl,
- tuk na pekáč.
Den předem uvařené brambory oloupeme a nastrouháme. Přidáme nastrouhaná jablka, vejce, špetku soli, krupici a tolik mléka, aby vzniklo hustší těsto ( aby v něm stála vařečka). Vlijeme do dobře vymaštěného pekáčku a v předehřáté troubě upečeme.
Kucmoch, neboli škubánky (Recept ze staré kuchařky)
Vezmi asi 1/2 kg brambor, pokrájej je na silné koláčky a dej do vody vařiti. Když se počnou vařiti, sečkej asi 1/4 hodiny, pak nasyp do škubánků 1/4 kg mouky (hrubé) a udělej násadou měchačky do mouky díru a dej zase as 10 minut vařit(na mírném ohni). Píchni do brambor, jsou-li měkké, sceď je a propracuj velkou měchačkou tak, aby v nich nebyl žádný chuchvaleček. Hladce vypracovanou masu vykrajuj lžící, omočenou v mastnotě. Škubánky klaď na mísu a pomasti dle chuti, máslem nabo sádlem. K nim dej buď tvaroh nebo mák s cukrem smíchaný, ovšem umletý.
TIP: Vynikající jsou k houbové omáčce. Můžeme také okamžitě dělat placičky, které opékáme na pánvičce nebo ve friťáku a nebo do těsta zabalit salám a také opéci. Jí se s něčím kyselým, nebo brusinkami.
Mučanka
Do většího hrnce dáme vařit 2 litry oškrabaných brambor, které osolíme. Do jiného, menšího hrnce, nalijeme l litr vody, a když se voda vaří, nasypeme do ní přehršli vrťanky nebo po-hanské mučky, která se také na žernách vrtívala. Vše rychle rozšleháme a chvíli povaříme. Uvařené brambory pečlivě umícháme a pak do nich vlijeme řídkou vrťanku nebo pohanskou mučku. Vařečkou dobře rozmícháme. Podáváme dobře pomaštěné sádlem, s velkými masitými škvarky, do růžova osmaženými. Takové škvarky jsou jenom při zabijačkách. Mučanka je dobré, chutné a syté jídlo.
Vrťanka – kaše z hrubě mletého obilí, uvařená v mléce či vodě
Pohanská mučka - pohanková mouka
Babiččiny houbáky
Náplň:
- 50 g slaniny
- petrželka
- sůl
- strouhanka
- 250 g čerstvých hub nebo žampionů
- drcený kmín
Těsto:
- 800 g vařených brambor ve slupce
- 1 vejce
- 180 g hrubé mouky
- sůl
Uvaříme brambory, necháme vychladnout, oloupeme je a nastrouháme. Brambory spojíme s moukou, osolíme, přidáme vejce a vypracujeme těsto.
Na náplň rozškvaříme kostičky slaniny, chvíli na ni podusíme očištěné a pokrájené houby, osolíme, okmínujeme, přidáme trochu strouhanky, aby náplň nebyla vlhká, nakonec sekanou petrželku. Necháme vychladnout.
Těsto rozválíme, vykrajujeme kolečka, na polovinu koleček dáme lžičkou náplň, přikryjeme dalším kolečkem a kolem dokola přitiskneme.
Takto připravené koblížky - babiččiny houbáky - smažíme v rozehřátém tuku po obou stranách.
Babiččiny houbáky podáváme s dušeným špenátem nebo se zeleninovým salátem.
Krupičník
Vařené brambory umeleme, přidáme majoránku, pepř, sůl, krupici a vajíčko.
Omastíme a upečeme v troubě.