Bezmasá jídla
Čočkové karbanátky
- 2 hrnky vařené čočky
- 1 hrnek lněného semínka - namočené
- 1 hrnek ovesných vloček (pomleté)
- 2 PL rajského protlaku
- cibule
- 5 stroužků česneku
- sůl, pepř
- oregáno
- tymián
- rozmarýn
Všechny ingredience spojíme, lehce promixujeme, dochutíme, popř zahustíme ovesnými vločkami.
Tvoříme placičky, potřeme kečupem a dáme na plech, vyložený pečícím papírem.
Pečeme na 180°C.
Fazole po mexicku
- tmavé fazole - červené
- mražená kukuřice
- olej
- cibule
- mletá paprika
- mletý pepř
- hladká mouka
- rajčatový protlak nebo kečup
- chilli pasta
- sůl, pepř
- bobkový list
- masox
- česnek
- špetka oregána
Fazole si uvaříme téměř doměkka s bobkovým listem, osolíme, přidáme kousek masoxu a pepř. Před dokončením přidáme kukuřici a ještě krátce povaříme, ale jen v malém množství vody. Zahustíme cibulovou jíškou, kterou si připravíme tak, že zpěníme a chvilku orestujeme nakrájenou cibuli, přidáme hladkou mouku, připravíme jíšku a v ní nakonec zpěníme mletou papriku. Zalijeme studenou vodou, prošleháme metličkou a použijeme. Do fazolí přidáme rajčatový protlak, můžeme i kečup, chilli podle potřeby, rozetřený česnek, taky můžeme čerstvou papriku a rajčata. Necháme zvolna dobře provařit a dochutíme.
Pro masovou verzi přidáme k cibulce nakrájenou slaninu a podáváme s opečenou klobásou, nebo uzeným masem.
Tofu s bramborovo-celerovým pyré a fazolkami
- tofu
- brambory
- celer
- sojové mléko
- fazolky
- cibule
- česnek
- máta
- olivový olej
- sůl
Pyré:
Brambory a celer očistíme a uvaříme v osolené vodě doměkka. S trochou sojového mléka vyšleháme pyré. Do hotového můžeme přidat celerovou nať.
Fazolky:
Fazolky očistíme od konců a dáme vařit do oselené vody. necháme jen přejít varem, aby byly křupavé. Slijeme horkou vodu a IHNED vložíme do studené vody, zabráníme dalšímu vaření. Na olivovém oleji osmažíme cibulku s česnekem, přidáme nasekanou mátu a fazolky a orestujeme.
Tofu (https://dagmar.estranky.cz/clanky/domaci-pohosteni--pomazanky--zmrzlina--chleb--rohliky-../domaci-pohosteni-2.html) orestujeme na troše olivového oleje.
Bulgur se zeleninou
- bulgur
- květák
- rajčata
- brambory
- mrkev
- cuketa
- mungo naklíčené
- jarní cibulka
- petržel
- chilli
- zázvor
- římský kmín
- kurkuma
- sůl, pepř
Bulgur uvaříme dle návodu. Zeleninu nakrájíme na menší kousky.
Na oleji osmažíme koření, postupně přidáváme zeleninu (mimo rajčat) a osmažíme. Přidáme bulgur, rajčata, podlijeme vodou, ochutíme solí a pepřem a pod pokličkou podusíme.
Podáváme s čerstvou zeleninou.
Čočka se špenátem a rajčaty
- 2 PL oleje
- 1 cibule, nakrájená nadrobno
- 2 stroužky česneku, nadrobno
- 3cm čerstvého zázvoru, oloupeného a najemno nastrouhaného
- 1 KL kurkumy
- 200 g čočky, propláchnuté
- 4 větší rajčata, nakrájená na kostičky
- zeleninový vývar
- 1 PL garam masala
- 100 g listového špenátu
- sůl
Na oleji orestujeme cibuli, přidáme česnek, zázvor a kurkumu a opečeme.
Přidáme čočku a vývar a přivedeme k varu. Na mírném ohni pak vaříme, dokud čočka nebude měkká.
Dále přidáme rajčata, špenát a necháme přejít varem.
Dochutíme kořením garam masala a solí.
Podáváme s pečivem nebo rýží.
Smažená rýže
- rýže
- šalotka
- zelí
- zelená cibulka
- česnek
- pálivá paprika
- tandoori masala
- kurkuma
- sojová omáčka
- tofu
Rýži uvaříme do poloměkka. V pánvi postupně osmažíme zeleninu a tofu, okořeníme. Přidáme rýži a vše osmažíme.
Podáváme s čerstvou zeleninou a opraženými kešu oříšky.
Brokolicové "cmundičky"
- brokolice
- brambory
- sůl, pepř
- česnek
- majoránka
- kmín drcený
- olej na smažení
Brokolici uvaříme v páře a vidličkou rozmačkáme. Brambory nastrouháme, smícháme s brokolicí a okořeníme. Podle potřeby můžeme zahustit strouhaným chlebem, nebo zředit vývarem z brokolice. .
Těsto klademe sběračkou na pánev a lžící rozetřeme na tenkou placku. Opékáme po obou stranách do zlatova.
Grenadýr
- brambory
- těstoviny
- cibule
- mletá sladká, nebo uzená paprika
- olivový olej
Brambory nakrájené na plátky uvaříme. Ve druhém hrnci uvaříme těstoviny. Cibuli osmažíme na lžíci olivového oleje dozlatova. Zaprášíme paprikou, přidáme těstoviny a brambory. Vše promícháme a necháme prohřát.
Podáváme s čerstvou zeleninou.
Tip: K cibulce můžeme přidat houby, uzené maso,...
Sýrové lívanečky s bramborami
- 1/4 l vařícího osoleného mléka
- 100 g hrubé mouky
- 200 g vařených brambor
- 100 g strouhaného sýra
- 2 vejce
- 50 g tuku
Do vařícího osoleného mléka vsypeme za stálého míchání hrubou mouku. Připravíme hustou kaši, kterou necháme prochladnout. Do ní přidáme ve slupce vařené a potom oloupané brambory, které jsme nastrouhali na jemném struhadle. Dále přidáme strouhaný sýr a vejce. Vypracujeme těsto a lžící dáme na vymaštěný lívanečník a rozetřeme. Lívanečky opékáme na tuku dozlatova. Ještě horké lívanečky promastíme máslem a posypeme strouhaným sýrem. Podáváme na nahřátém talíři s dušenou zeleninou.
Zapečené těstoviny s tofu
- těstoviny
- tofu
- cibule
- houby
- brokolice nebo květák
- zelenina dle možnosti
- olej
- koření
Uvaříme těstoviny dle návodu. Na oleji osmažíme cibulku, můžeme přidat houby, brokolici nebo květák. Tofu nastrouháme na hrubém struhadle, smícháme s těstovinami, osmaženou zeleninou a přidáme: např. pórek, nastrouhanou mrkev, hrášek, kukuřici,... Dochutíme kořením, vynikající je kurkuma, bazalka, saturejka, pepř. Směs lehce promícháme, posypeme nastrouhaným uzeným tofu, nebo sýrem a necháme krátce zapéct.
Rejžák
- 500 g rýže
- 1 l mléka
- 250 g sušených švestek
- sůl
- 75 g medu
- 50 g másla
- 1 lžička skořice
- 425 g švestkového kompotu
Vypranou rýži vsypeme do vymaštěného pekáčku, proložíme sušenými švestkami, zalijeme slaným mlékem s medem, přidáme kousky másla a směs pečeme 45 minut v troubě na 150°C. Na závěr rejžák osladíme cukrem se skořicí nebo zalijeme svařeným švestkovým kompotem.
Bramborovo-ovocný strouhanec
- 1 kg brambor
- 250g hladké mouky
- 1 vejce
- 500 g hrušek, nebo jablek, švestek
- 2,5 dl mléka
- 60 g másla
- sůl
- cukr krupice
- vanilkový cukr
Oloupané brambory nastrouháme, vymačkáme z nich vodu a ihned zalijeme mlékem, aby nezhnědly. Maličko osolíme, přidáme mouku, cukr, vejce a zamícháme. Jablka, hrušky oloupeme, zbavíme jádřince a nakrájíme na větší kousky, Švestky vypeckujeme a rozpůlíme. Ovoce vmícháme do těsta, to nalijeme na vymazaný a vysypaný pekáč a upečeme.
Podáváme jako hlavní chod spolu s vydatnější polévkou. Můžeme posypat cukrem se skořicí, přelít medem ...
Sladký vaječný svítek (množství na velký hlubší plech)
- 3/4l mléka
- 4 vejce
- 2 hrnky polohrubé mouky
- 2 lžíce cukru
- 1/2 lžičky soli
Vejce, mouku a cukr a sůl smícháme s částí mléka, potom doředíme zbytkem mléka. Směs je hodně řídká. Nalijeme na plech vylitý olejem a pečeme v hodně horké troubě. Když je směs lehce zapečená, můžeme posypat syrovými borůvkami a dopéct. Podává se teplý posypaný skořicí a moučkovým cukrem dle chuti, případně s borůvkovým kompotem.
Chlebový dort
Spisovatel František Ladislav Hek ( Věk ) se narodil 11.4.1769 a zemřel 4.9.1847, skladatel a buditel bádal i v oblasti kulinářské. Při svém pobytu v Dobrušce vymyslel i recept na chlebový dort.
Je k tomu potřeba usušený a nastrouhaný chléb, nesolené máslo, trochu mléka, utlučený a prosetý cukr a na ohni uvaříme na kaši. Na to dáme 1/4 dílu nastrouhané čokolády, sekanou omytou citrónovou kůru, něco hořčice, 5 hřebíčků, 10 žloutků. Z bílků uděláme tuhý sníh a smícháme dohromady. Vymažeme formu neslaným máslem a necháme asi hodinu péci. Na povrchu můžeme udělat z máslového těsta mřížku. Můžeme vylepšit i mandlemi.
Šmolc (přepuštěné máslo)
Díky "přepuštění" a tím zredukování vody z másla získáme tuk, který lze rozpálit na nejvyšší teplotu. Používá se především na smažení, díky šmolcu chuť másla zůstává, ale samotný tuk se neseškvaří!
250 g a více másla
sklenice s uzávěrem na uskladnění
nejlépe tlustostěnná pánvička
Máslo nakrájíme na kostky, vložit do mírně rozehřáté pánve a co nejpomaleji necháme rozpustit (zdroj tepla dáme na nejnižší možnou hodnotu). Jakmile se máslo rozpustí, začne se bílkovina usazovat na dně a voda se bude pomalu vypařovat, v této fázi sem tam máslo zamícháme. Pěnu, která se vytvoří na povrchu postupně odstraňujeme a sbíráme tak dlouho, než se z másla vytvoří průzračná zlatavě zbarvená kapalina, což bude vlastně čistý mléčný tuk. Mléčný tuk přes režné plátýnko nebo papírový filtr nalijeme do sklenice, a necháme ztuhnout, uzavřeme ji, až bude tuk úplně studený.
Doporučení:
Přepuštěné máslo lze uchovat v lednici i několik měsíců. Vzhledem k cenám másla (cca 160,-Kč za kilo), je vhodné udělat když je máslo v akci.
Sýrové lívanečky
Do čtvrt litru vřelého mléka zamíchej 5 dkg másla a trochu mouky. Míchej těstem na plotně, až se nádoby nechytá, pak jej nech vystydnouti. Přidej 4 žloutky, dvě lžíce kyselé smetany, lžíci parmezánského sýra, trochu soli a ze čtyř bílků sníh. Z toho těsta pekou se na lívanečníku malé lívanečky, které se posypou parmezánským sýrem.
Hodí se k obložení svíčkové, šťavnaté i srnčí pečeně.
Žahour, neboli Švanda na lívance, vdolečky, knedlíky
- 500 g borůvek,
- 50 - 60 g pískového cukru,
- 15 g škrobové moučky (vanilkový pudink),
- l/8 l mléka,
- 20 g másla.
Cukr na kastrolku pokropíme asi 2 lžícemi vody a přivedeme do varu. Když se cukr perlí, což poznáme podle toho, že smočíme-li do cukru vařečku a vytáhneme ji, tvoří se na koncích cukrových nití kapičky - perličky, vhodíme do něho přebrané čisté borůvky a zlehka je povaříme, aby zůstaly v podstatě celé, nerozvařené. Pak přidáme máslo a zalijeme mlékem, v němž jsme rozkverlali pudink. Povařená omáčka má být zahoustlá - hustší k lívancům a vdolečkům, k nimž ji podáváme v nádobce zvlášť, aby si každý mohl polévat pokrm podle chuti, řidší omáčkou ( při její přípravě přidáme v tomto případě trochu více mléka ) poléváme kynuté nebo tvarohové knedlíky. Stejným způsobem je možné připravit tuto omáčku i z vyzrálých bezinek.
Lívance
- 500 ml mléka,
- 1 Pl cukru,
- 1PL másla,
- 300 g polohrubé mouky,
- 2 vejce,
- 20 g droždí,
- špetka soli,
Z půl šálku vlažného mléka oslazeného cukrem, lžičky mouky a droždí umícháme kvásek a necháme ho vzejít.
Mezitím zbylé vlažné mléko smícháme s vejci, zahustíme moukou, přidáme špetku soli a lžíci rozpuštěného másla, vmícháme vzešlý kvásek a umícháme řídké těsto. Těsto na lívance necháme v teple vykynout půl až tři čtvrtě hodiny.
Potom rozehřejeme lívanečník, do každého dílku vlijeme lžičku oleje a sběračkou nalijeme těsto. Lívance pečeme po obou stranách dočervena, přendáme na talíř a mastíme máslem.
Podáváme se švandou, žahourem.
Šmorn
hrubá krupice nebo dětská krupička
mléko
1 - 2 vejce
olej na smažení
borůvky případně jahody (nejlépe čerstvé, mohou však být i mražené nebo zavařené)
solamyl
cukr
Smícháme krupici, mléko a vejce, těsto by mělo být o něco málo hustší než na palačinky. Na rozehřátou pánev s olejem nalijeme vrstvu těsta cca 1 cm tlustou a necháme smažit. Upečené těsto natrháme pomocí dvou vidliček na malé kousky (o velikosti 1 až 2 cm) a necháme dále péct, dokud není šmorn pěkně dozlatova opečený.
Podáváme polité kompotem, nebo švandou (žahourem).
Kaše kobližná, jinak řezaná
Vezmi mouky bílé a vajec několik, udělaj těsto takové, aby je válečky rozválel tence, jako by koblihy dělati chtěl. Potom řež to těsto rozválené drobničce řipkú, a když to zřežeš, vezmi másla na pánev a usmaž to těsto, a když již dobře bude, vezmi čistého mléka aneb smetany a vař spolu, a másla přilož, než míšej, ať by se nesevřelo a budeť kaše kobližná. Potom na ni není potřebí sypati, než na misu když dáš, pospi cukrem a skořicí, a jest čistá věc.
Trochu podrobněji:
200 g hladké mouky, 2 vejce, voda, sůl, 1 lžíce octa, 1/2 l 33 % smetany, 250 g pokrmového tuku na smažení, 50 g másla, moučkový cukr a mletá skořice na posypání.
Z mouky, vajec, soli, octa a vody uděláme hladké těsto tuhé jako nudle. Dobře vypracujeme, vyválíme pláty, necháme poněkud uschnout a krájíme z nich nudle tenčí než široké a silnější než polévkové. Smažíme je v rozpáleném tuku dochuceném máslem. Cedníkem je vyndáme na papírový ubrousek, okapané srovnáme na mísu, polijeme svařenou smetanou a posypeme skořicí rozmíchanou s cukrem.Tak alespoň stanoví původní předpis, dnes by nám však asi lépe chutnaly osmažené nudle posypané skořicí a cukrem a ozdobené šlehačkou a višňovým džemem.
Házedlo přes bidlo
Dáme vařit brambory a mezitím si připravíme těsto jako na houskové knedlíky, ale bez housek. Do téměř uvařených brambor zaváříme z těsta nočky a společně dovaříme. Podáváme maštěné sádlovými škvarky a s kysaným zelím.
Čapáty
placky, které se připravovaly o adventu a byly oblíbené zvláště u dětí.
Připravují se ze 150 g celozrnné pšeničné mouky, špetky soli, vody a oleje na pečení.
Do mouky přidáme sůl a vodu, aby vzniklo těsto jako na bramboráčky.
Směs necháme asi 20 minut odpočinout a pak je pečeme na oleji a podáváme s různými zeleninovými saláty nebo s omáčkami nebo pokapané medem.
Drchanice (masopustní jídlo)
- 500 g hladké mouky,
- 4 žloutky,
- 100 g másla,
- 100 g cukru,
- 6 lžic bílého vína,
- vanilka a citrónová kůra.
Z mouky, žloutků, na plátky nakrájeného másla, cukru, bílého vína, vanilky a dobře omyté citrónové kůry vypracujeme tuhé těsto a vyválíme asi 4 mm silnou placku.
Vykrajujeme tvořítkem větší kolečka, která na okrajích nařežeme jako paprsky sluníčka.
V oleji smažíme a ještě horké pocukrujeme.
Tak se slavil konec masopustu a návrat jara, sluníčka.