Jdi na obsah Jdi na menu
 


Žaludy a jejich využití

15. 10. 2011

Dub byl pro Slovany i Germány odjakživa posvátným stromem. Dubové háje byly posvátné a zasvěcené bohu blesků a hromů, tedy Perunovi, a sběr dubových plodů, žaludů, se dokonce stal obřadem konajícím se vždy v den sv. Michala.

Sesbírané žaludy se pak pražily, loupaly a mlely na mouku, ze které se v dobách hladu pekl chléb. Avšak i tehdy, kdy bylo obilí dostatek, se ochucovalo žaludovou moukou. Chléb pak byl údajně chutnější. Tento zvyk dochucovat moukou umletou ze žaludů trval na vesnicích zhruba do 18. století, avšak žaludová mouka se vyráběla ještě za první světové války.

Dnes se s žaludovou moukou nejspíše nesetkáme. Naproti tomu žaludová káva má své uplatnění dodnes. Obsahuje vysoký podíl tříslovin, které pomáhají proti průjmům i proti nadměrnému pocení a na pokožku mají protizánětlivý a stahující účinek. Dále má silný dietetický účinek, tedy účinek odpovídající zásadám zdravé výživy. Dalším plusem žaludové kávy je fakt, že neobsahuje kofein.

Žaludová káva se doporučuje pít pro dobrou náladu i při únavě nebo při střevních potížích. Můžete si ji koupit v obchodě, například od výrobce EPAM. 100 gramů kávoviny značky EPAM stojí okolo 130 Kč. V případě, že máte možnost opatřit si několik žaludů, můžete si žaludovou kávu připravit i sami doma. Existují hned dva způsoby, jak na to.

Jednodušší způsob, jak žaludovou kávu připravit, je nasekat žaludy (množství zhruba jedna polévková lžíce) a zalít je 200 ml vroucí vody. Nápoj se nechá louhovat v zakryté nádobě 30 minut a poté se scedí. Takto připravená žaludová káva se pije 1× až 2× denně při chudokrevnosti, lámavosti kostí i při nočním pomočování.

Druhý způsob přípravy žaludové kávy je poněkud obtížnější, ale zato se výsledná káva nemusí cedit. Připravte si na ni žaludy, oloupejte je, nasekejte a opatrně opražte na pánvi. Pak je rozdrťte v hmoždíři nebo rozmixujte v mixéru. Hotovou drť skladujte stejně jako klasickou kávu, tedy v dobře uzavřené nádobě. Nápoj si z ní pak připravíte přelitím jedné čajové lžičky žaludové drti vroucí vodou. Opět pijte 1× až 2× denně, tentokrát pro posílení organismu, při onemocnění močového měchýře či při otocích lymfatických žláz. Léčebný účinek navíc posílíte tím, že kávu ještě 10 minut povaříte.

 

Žaludový dort

1,5 kg žaludů rozlouskáme a vyndáme jádra. Z jader sloupneme slupku - ponořením do vroucí vody (jako mandle).  Jádra rozřežeme na čtvrtiny a vložíme do hrnce s vodou. Necháme 4 dny a vodu měníme cca 3x denně, podle zakalení (musí se vyplavit třísloviny, aby žaludy nebyly hořké). Když voda přestane být kalná, dáme do hrnce žaludy s vodou, v poměru 1:2 a přivedeme k varu. Pak scedíme, žaludy rozemeleme na strojku na maso, rozložíme na plech a necháme několik dní sušit. Hmota stvrdne a chutná jako pražené mandle. Suchou hmotu umeleme na jemno na mlýnku na kávu, nebo na strouhanku. Do žaludové mouky přidáme polohrubou mouku, mléko a vymícháme těsto. Na pánvi pečeme placky, které spojujeme zavařeninou. necháme v lednici do druhého dne rozležet a pak si jen pochutnáváme.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář