Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zajímavosti stolování

27. 5. 2014

V Thajsku si nedávejte jídlo do úst pomocí vidličky
Vidlička se v Thajsku používá pouze jako pomocník k přihrnutí jídla na lžíci, přičemž vidličku držíte v levé ruce a lžíci v pravé. Jídlo se tedy do úst vkládá lžící. Vkládat si jídlo do úst levou rukou je neslušné – levá ruka je totiž vaším nejlepším přítelem po použití toalety.

V Japonsku nikdy nenechávejte hůlky zapíchnuté v rýži
Pouze při jedné příležitosti je v pořádku nechat hůlky svisle zapíchnuté v misce s rýží, a to při pohřbu. Před rakev nebožtíka je totiž postavena miska s rýží, ve které jsou hůlky právě takto zapíchnuté. Pokud toto uděláte při přátelském posezení s vaším japonským společníkem, snadno by se toto posezení mohlo zvrtnout v plačtivé odpoledne plné vzpomínek na jeho mrtvou babičku.

Na Blízkém východě, v Indii a v některých částech Afriky nikdy nejezte levou rukou
Například v jižní Indii byste se levou rukou neměli ani dotknout vašeho talíře. Nejíst levou rukou v těchto částech světa má podobný základ jako v Thajsku – levá ruka je tady aktivní hlavně při očistě po použití toalety. Tudíž použít ji k vkládání jídla do úst z vás v těchto končinách udělá minimálně krále všech odporností. Levá ruka je tu dokonce tak “zapovězená“, že byste ji neměli používat ani, když předáváte důležité dokumenty, říká Dean Allen Foster, autor knih o mezinárodních pravidlech etikety.

Při hodování v Gruzii neusrkávejte víno
Při tradičním hodování v Gruzii, kterému se říká "supra", předchází každé skleničce vína přípitek. Jelikož je však stále na co připíjet, při pití vína moc neotálejte – mnohdy jdou totiž přípitky dost rychle za sebou. Vždy však pijte jen tolik, kolik zvládnete, opilost je nežádoucí. I "mistr přípitků" zvaný Tamada, který supru vede, musí být schopen vypít velké množství vína bez toho, aniž by na něm byly patrné známky opilosti.

V Mexiku nikdy nejezte tacos pomocí vidličky a nože
Bojíte se, že při jezení tacos rukama skončíte jako ušmudlané dítě z reklamy na prací prášek? Obavy stranou, lepší nějaký ten flek, než aby vás místní považovali za nadutého snoba, kterým budete, pokud použijete na tacos vidličku a nůž.

V Itálii pijte kapučíno pouze před polednem
Někteří Italové tvrdí, že pozdní kapučíno vám podráždí žaludek, další zase tvrdí, že je to jen laciná náhražka za jídlo (v Itálii je běžné dát si pouze kapučíno, nanejvýš tak ještě kapučíno a croissant k snídani). Ať tak či tak, Itala odpoledne pít kapučíno neuvidíte. A pokud tak učiníte vy, budete už navždy jen neznalým turistou.

U britského stolu jde karafa portského vždy doleva
Pass the port je starý anglický zvyk, který by vám v této zemi přísné etikety rozhodně neměl být cizí. Pokud k vám u stolu doputuje karafa portského, měli byste nalít sklenici svému spolustolovníkovi po pravici a postoupit karafu spolustolovníkovi po vaší levici. Nikdy ne naopak! Jinak se vás osoba po levici zeptá: „Znáte biskupa z Norwich?“ Odpovědí na vaše nechápavé mlčení pak bude: „Byl to skvělý chlap, ale nikdy neposlal karafu dál…“

Ve Francii nejezte pečivo v restauraci jako předkrm
Jezte ho pouze v průběhu jídla, především k sýrovému chodu, který bývá zpravidla ke konci. Příjemnou změnou oproti zavedeným konvencím je, že ve Francii není faux pas, když si pečivo položíte přímo na stůl místo na talíř. Tento způsob je ve Francii dokonce preferován.

V Číně neobracejte rybu na talíři
Pokud máte ve zvyku, když dojíte jednu stranu ryby, otočit ji na druhou, v Číně od tohoto raději upusťte. A to zvláště v jižních částech a Hong Kongu. Číňané věří, že otočení ryby přináší "dao yue", neboli smůlu. Navíc otočením ryby jako byste říkali, že rybářova loď se převrátí, dodává opět Dean Allen Foster. Nejpověrčivější jedinci dokonce spodní část ryby nechají netknutou.

V Itálii nevyžadujte extra parmazán na posypání pizzy, ale ani jiných jídel
Dát parmazán na pizzu je v Itálii stejným zločinem jako když Lister z Červeného trpaslíka požadoval k humrovi kečup. A stejně tak je to i u mnohých jídel z těstovin. Například v Římě je tradičním sýrem pecorino, který se přidává do spousty jídel a přidávat ještě parmazán by zabilo původní chuť. Řiďte se zkrátka pravidlem, že pokud parmazán k jídlu přímo nenabízejí, nevyžadujte ho.

Pokud máte jako přílohu hranolky, v Chile je nikdy nejezte rukama
V Chile jsou způsoby oproti jiným jihoamerickým zemím poněkud formálnější. Takže i když vás například hranolky budou lákat k tomu, vzít si zkrátka bez pomoci vidličky, v Chile toto nedělejte. V Chile panuje velká potřeba ztotožnit se s evropskou kulturou, a proto se jídlo vždycky jí pomocí vidličky a nože, dodává k tomu Foster.

Pokud vám v Koreji někdo starší nabídne pití, vždy od něj sklenici přijměte oběma rukama
V podstatě kdykoliv vám starší člověk v Koreji něco podává, měli byste toto přijmout oběma rukama. Projevujete tak úctu ke stáří, což je velmi důležitá zásada v celé zemi. V případě, že přijímáte nápoj, měli byste pomalu odklonit hlavu a diskrétně usrknout. Pokud stolujete se starší osobou, vždy byste měli s jídlem počkat do okamžiku, než začne jíst on. Stejně tak by bylo neslušné opustit stůl ještě předtím, než nejstarší spolustolovník dojí poslední sousto.

Nemíchejte a neodmítejte vodku v Rusku
Vodka se v Rusku pije čistá. Ředit vodku je zkrátka v Rusku považováno za znehodnocení lahodné chuti. Jedinou výjimkou je pak nápoj zvaný "yorsh", což je pivo smíchané s vodkou. Nejhorším faux pas je ale podle Fostera to, když vám někdo nabídne vodku a vy odmítnete. Pokud vám někdo v Rusku nabízí vodku, je to znamení přátelství a toho, že vám důvěřuje. Neodmítejte tedy toto gesto ani v případě, že je devět hodin ráno.

Po dopití kávy s beduíny na Blízkém východě zatřeste hrnkem
Toto je důležitá rada, pokud nechcete vypít pět hrnků kávy naráz a strávit tak bezesnou noc v poušti. Pokud totiž po dopití kávy nezatřesete hrnkem a budete se snažit hrnek vrátit, odpovědí vám bude jen další káva.

V brazilských steakhousech opatrně s "žetony"
V brazilských churracoriích neboli steakhousech obsluha korzuje mezi stoly a odkrajuje vám maso z rožně přímo na talíř. Když zasednete ke stolu, dostanete něco na způsob většího žetonu, který je z jedné strany zelený a z druhé červený. Nejeden turista neznalý místních zvyků si musel povolovat opasek, když nechal žeton zelenou stranou vzhůru. To totiž signalizuje, že chcete, aby vám pochoutky přistávaly na talíři. Když tedy máte dost nebo vidíte obsluhu s něčím, co nechcete ochutnat, stačí dát žeton červenou barvou vzhůru a váš talíř zůstane prázdný.