Nápoje 1.
Valašský čaj
- 3 hřebíčky
- 5 kuliček nového koření
- 5 celých pepřů
- 15 dkg cukru
- režná
Cukr upálíme s trochou vody na karamel, zalijeme vývarem z koření rozvaříme a doplníme 1 l 20% lihovinou, nebo 40% režnou pak jen zahřejeme a můžeme podávat.
Bezinková šťáva s vodou
2 a 1/2 kg opraných bezinek i s krátkými slabými stopkami (asi 2 cm dlouhými) se rozemele na robotu s rybízovým sítkem. Pak se do šťávy přilejí 2 l vařící vody, přidají 2 dkg kyseliny citrónové a ponechá se 24 h stát.
Poté se přidá 1 lusk (kousek) skořice nebo hřebíček k odstranění bezinkového pachu. Tato šťáva se povaří 1/4 hodiny, při čemž se odstraňuje vznikající pěna (bílkoviny). Přidá se 80 dkg cukru na 1 kg šťávy a opět ještě 10 min vaří. Teplou šťávou se plní lahve, které se zazátkují nebo ovážou igelitem nebo polypropylénem, přetáhnutým gumičkou. Var šťávě neškodí, neboť zde nejde o vitamín C, který se varem ničí, ale o léčivé látky, jejich hlavní účinek zůstane zachován.
Bezinkové šampáňo
- 5 velkých květů bezinky,
- 4l vody,
- 500 g cukru,
- 1 citron
- sklenka jablečného octa:
Květy vložíme do 5l láhve, přídáme plátky citronu-bez pecek , vlijeme vodu, vmícháme cukr a přidáme ocet. Rada: rozpusťte cukr v 1l horké vody, ochlaďte ji a vmíchejte do zbylé vody.
Láhev ovážeme plátěným hadříkem a necháme týden kvasit, pak přecedíme přes plátno do lahví a dáme do chladu. Necháme as týden odležet a pak můžeme pít.
Staropražská káva
- 8 lžic vaječného likéru
- 4 šálky mírně přislazené kávy bez usazeniny
- šlehačka
Do sklenic rozdělíme likér, pozvolna zalejeme horkou kávou a doplníme šlehačkou.
Šťáva z kůry
- 1/3 l vody
- z 1/2 kg citronů (pomerančů) kůra
Rozmixovat, svařit, nechat 2-3 dny uležet, potom vylisovat. 1/2 l vody svařit s 1 kg cukru, smíchat se šťávou, nechat přejít varem, přidat 1 lžičku kyseliny citronové.
Nesmí se smíchat citronová a pomerančová kůra.
Džus
- 3 pomeranče - kůra
- 1/2 kg mrkve
- 1,5 l vody
Vše svařit, rozmixovat, do toho přidat 5 l vody, 1 lžíce kyseliny citronové, 2 lžíce cukru, 1 karotela (mrkvová šťáva), znovu převařit.
Bezinkový likér babičky Aničky
Vaječný koňak bez vaření
Utřít 5 žloutků, 1 vanilkový cukr, 20 dkg práškového cukru, 1/2 kondenzovaného mléka slazeného, 1 kondenzované mléko neslazené, dolít převařeným mlékem, aby z toho bylo 1/2 litru.
Do ušlehaného krému dáme postupně po lžících 1/4 l rumu a mléko.
Pomerančový punč, podle receptu z roku 1900
- Na 1 hrnek pomerančového punče:
- 100 ml pomerančové šťávy
- šťáva z 1/2 citronu
- 30 ml sirupu na svařené víno
- 40 ml rumu
Pomerančovou šťávu, citronovou šťávu a sirup zahřejte téměř k varu. Do hrnku odměřte rum a zalijte směsí z pomerančové šťávy.
Sirup na svařené víno
- 500 g cukru
- 500 ml vody
- 15 g badyánu
- 10 g hřebíčku
- 15 g skořice (celá)
- 5 g nové koření
- kůra z 1 citronu
- kůra z 1 pomeranče
Cukr zkaramelizujte, zalijte vodou a rozpusťte. Přidejte koření a kůru, 5 minut povařte a nechte přes noc v chladu vyluhovat. Druhý den sirup přeceďte, slijte do lahve a uchovejte v chladu. Pro přípravu svařeného vína smíchejte 30 ml sirupu s 170 ml vína (bílého nebo červeného) a zahřejte v kastrůlku – avšak nevařte. Podávejte ozdobené hvězdičkou badyánu, hřebíčkem a plátkem citronu.
Vanilkový koňak
- 0,75 l rumu,
- 1 l vody,
- 250 g cukru krystal,
- 3 ks plechovky slazeného kondenzovaného mléka,
- 4 ks vanilkového pudinku
Pudinkový prášek rozmícháme s cukrem ve vlažné vodě. Směs povaříme za stálého míchání, jakmile nám začne krém houstnout, přilijeme slazené kondenzované mléko a rum. Důkladně rozmícháme a přecedíme přes sítko. Rozšleháme dohladka a pak slijeme do láhví. Po vychladnutí likéru dobře láhve uzavřeme a uložíme je na chladném místě.
Karamelový koňak (domácí "bejlís")
- 2 plechovky slazeného mléka Tatra Salko
- 1/2 litru rumu
- 2 karamelové pudinky
Plechovky slazeného mléka Tatra Salko vaříme 2 hodiny, necháme vychladit do druhého dne. Druhý den z mléka a karamelových pudinků uvaříme klasický pudink. Po vychladnutí pudinku vše, včetně rumu mixujeme v mixéru až do důkladného propojení. Přes sítko přelijeme do lahví.
Vaječný koňak
- 1 ks slazeného kondenzovaného mléka
- 1 ks neslazeného kondenzovaného mléka
- 2 ks vanilkového cukru
- 8 ks žloutků
- 1/4 l rumu
- 1 šálek obyčejného mléka
Do vhodné (vysoké - při vaření likér napění) nádoby nalijeme neslazené kondenzované mléko a obyčejné mléko a rozšleháme v něm žloutky s vanilkovým cukrem. Dál šleháme ve vodní lázni do zhoustnutí směsi (nesmí se vařit). Stáhneme z ohně, přidáme slazené kondenzované mléko a za občasného zamíchání necháme vychladnout. Nakonec přidáme rum a dobře promícháme. Naplníme skleněné láhve a ukládáme v chladnu.
Žaludeční likér
Na výtažek:
- čerstvé lístky pelyňku
- 1-2 dcl dobré pálenky (žitné nebo vodky)
Na 1 l likéru:
- 1 l vodky nebo žitné
- 2 lžíce výtažku
- podle chuti svařený cukrový roztok.
Čerstvé lístky pelyňku polijeme dobrou pálenkou a necháme asi 3 týdny na slunci vyluhovat. Scedíme přes jemné plátno nebo filtrační papír a tak získáme aromatický výtažek. Do 1 l pálenky (vodky nebo žitné) přidáme 2-3 lžíce výtažku a podle chuti můžeme osladit svařeným cukrovým roztokem.
Poznámka: Příprava cukrového roztoku: 100 g cukru svaříme v malém množství vody, vodu přivedeme téměř k varu, ale nevaříme, za stálého míchání necháme cukr rozpustit.
Zahrádkářský grog
- 2 jablka,
- 0,2 l rumu,
- 2 kousky celé skořice,
- 4 hřebíčky,
- 2 badyány,
- 100 g cukru, j
- eden citron,
- litr silného černého čaje
Jablka umyjeme a nakrájíme na tenké měsíčky. Vložíme do hrnce, zalijeme trochou vody a krátce podusíme. Přidáme skořici, hřebíčky, badyán, cukr a přivedeme do varu. Zalijeme rumem a čajem a zahřejeme tak, aby se grog nezačal vařit. Servírujeme teplé ve vyhřátých sklenicích.
Cinzano po domacku
- 1 a 1/4 kg krystalového cukru (jemnější),
- 3 a 1/4 litru vody,
- 45 dkg oprané rýže,
- citron,
- 5 - 6 hřebíčků,
- 5 - 7 dkg hrozinek,
- muškátový oříšek postrouhaný,
- 1 KL muškátového květu,
- 6 dkg čerstvých kvasnic
Jemný krystalový cukr svarime s 3 a 1/4 litrem vody a necháme vychladnout. Vychladlý nalijeme do 5 litrové láhve se širokým hrdlem (od okurku, nebo sterilovaného zelí). Do lahve dame nejdrive ryzi a přidáváme ostatní přísady.Dobře umytý citron ostrouháme (kůru) a zbytek citronu pokrájíme na drobné kostečky nebo kolečka. Kvasnice rozdrobime. Pridame ostatni ingredience a vsechno dobre promichame. Lahev přikryjeme ubrouskem, nebo tenší utěrkou a převážeme a necháme to stát aspoň 6 týdnů v teple.
Po 6 týdnech to zcedíme, stočíme do menší láhve a necháme to stát další 2 týdny. Pak to stačíme do lahví a můžeme podávat s ledem.
Vánoční punč
- 50 g rozinek
- 1 dl rumu
- 1/4 l silného čaje
- 1/4 l červeného vína
- plátek citronu
- skořici
Rozinky zalijeme rumem a necháme několik hodin máčet. Čaj, víno, citron a skořici zahřejeme k varu. Do sklenice rozdělíme rozinky s rumem, zalijeme punčem a podle chuti osladíme. Naléváme do čajových nebo punčových sklenic s kovovou objímkou (nejlépe předem nahřátých). Punč podáváme po jídle s přiloženou lžičkou.
Smetanový punč
- šťáva z citrónu,
- 150 g cukru,
- 1 l červeného vína,
- 1/4 l hnědého rumu,
- 1/2 l horkého černého čaje,
- 2 ks hřebíčku,
- 250 g šlehačky,
- kousek skořice,
- strouhaná kůra z citrónu
Citrónovou kůru, koření, víno, čaj a cukr za stálého míchání zahřejeme, ale nenecháme dojít k varu. Před podáváním přidáme ostatní ingredience. Koňak může být i zahřátý.
Silvestrovský ledový punč ze šampusu
- 360 ml černorybízového džusu,
- 360 ml malinové limonády,
- 360 ml citrónové limonády,
- 1 l sodovky,
- 0,7 l bílého vína,
- 1,4 l suchého šampaňského,
- citrón nakrájený na plátky na ozdobu,
- lístky čerstvé máty na ozdobu
Ve velké nádobě na punč nebo bowli smíchejte veškeré tekuté ingredience. Důkladně promíchejte a vychlaďte do ledova. Zdobte přímo v míse nebo ve skleničkách plátky citrónu a lístky máty. Rybízový džus můžete nahradit brusinkovým. Místo malinovky lze použít jakoukoli podobnou limonádu přibližně červené barvy. Lépe je však volit spíše méně sladké limonády. Stejně jako obyčejný citrón lze použít i limetku.
Kávový a vaječný punč
Vaječný punč :
- 1/2 l bílého vína,
- 1/2 vanilkového lusku,
- 2 plátky citronu,
- tyčinka skořice,
- 3 vejce,
- špetka soli,
- 50 g moučkového cukru,
- 4 lžíce rumu
Kávový punč :
- 3/4 l silné kávy,
- 1/2 l portského vína,
- 1/4 l rumu,
- 100 g přírodního cukru,
- 4 kousky citronové kůry
Příprava vaječného punče : Bílé víno, rozpůlený vanilkový lusk, citronové řezy a skořici zahřejt, ale nevařte. Bílek a sůl ušlehejte do tuha, přidejte moučkový cukr. Bílek a rum rozkvedlejte, vmíchejte. Víno proceďte, přilejte horké do vaječné pěny a znovu vyšlehejte. Dejte do sklenic.
Příprava kávového punče : Čerstvě uvařenou kávu, portské víno a rum s cukrem zahřejte, až se cukr rozpustí. Punč nalejte do sklenic. Kůru chemicky neošetřeného citronu nechte krátce louhovat a spirálky citronové kůry zavěste do sklenic.
Vynikající likér z ledových kaštanů
- 250 ml šlehačky,
- Salko,
- 3 ledové kaštany,
- 4 kostičky hořké čokolády,
- 0,5 l rumu
Šlehačku vylijeme do hrnce a přidáme čokoládu a nalámané tyčinky ledových kaštanů. Za stálého míchání povaříme. Poté sejmeme z plotny, necháme vychladnout a vlijeme Salko a nakonec rum. Řádně promícháme, aby bylo hladké a lijeme do lahví. Z jedné dávky je litr likéru.
Šípkový likér
- 500 g šípků,
- 1,5 l vodky (třešňovice),
- 250 g cukru,
- sklenice vody,
- kůra z půlky pomeranče,
- kousek skořice
Očištěné šípky s pomerančovou kůrou a skořicí necháme 10 dní vylouhovat ve vodce. Scedíme je, do výluhu přilejeme vychladlý cukrový sirup (cukr svaříme ve sklenici vody), protřepeme a rozlijeme do lahví. Likér má zlatožlutou barvu.
Nugátový likér
- 500 g cukru,
- 500 ml mléka,
- 200 ml vinného lihu 96 %,
- 150 g nugátu tmavého,
- 50 g čokolády hořké,
- 1 skořice,
- 2 žloutky,
- 250 ml smetany
Mléko, cukr a skořici přivedeme k varu a pak v něm rozpustíme drobně nakrájený nugát a čokoládu. Žloutky utřeme se dvěma lžícemi cukru, promícháme s trochou nugátového mléka a vmícháme do zbylého mléka. Necháme trochu prochladnout, vmícháme smetanu a do zcela prochladlého pak lihovinu. Scedíme a plníme do lahví. Nedáváme do chladničky!
Malibu likér
- 1/2 balíčku strouhaného kokosu
- 1 plechovku slazeného kondenzovaného mléka
- 0,7 l vodky
Ve skleněné nádobě smícháme vodku s kokosem. Nádobu překryjeme a necháme 3 dny louhovat. Vodka mezitím získá kokosovou chuť. Do další skleněné nádoby vylouhovanou tekutinu přecedíme, nejlépe přes plátno. Vlhký kokos vyždímáme a pak ho můžeme použít do pečení, až uschne.Slazené kondenzované mléko smícháme se vzniklou kokosovou tekutinou.
Čokoládový likér
- 200 g krémového sýru (Lučina),
- 200 g čokolády,
- 200 ml šlehačky,
- 200 ml rumu
Rozlámanou čokoládu podlijeme malým množstvím rumu a na mírném ohni ji necháme rozehřát. Do rozehřáté čokolády vmícháme sýr, šlehačku a rum a necháme vychladnout. Výraznější chuti dosáhneme přidáváním rumu, jemnější naopak přidáváním šlehačky. Stejně tak ovlivníme jeho hustotu.
Čokoládový likér - pivní
- 1 černé pivo
- 20 dkg čokolády na vaření (nebo 10 dkg čokolády na vaření a 10 dkg mléčné čokolády)
Svaříme, aby se čokoláda úplně rozpustila. Necháme trochu vychladnout a přidáme
- 1 kondenzované slazené mléko,
- 1/2 l rumu
Necháme vychladnout, dáme do lahví, kterými sem tam protřepeme, aby se při chladnutí nevytvořil špunt.
Kakaová varianta:
- 350 g cukru,
- 1/2 litru černého piva
- 1 kakao na pečení.
Svaříme, necháme vychladnout, další postup je stejný, můžeme podávat se šlehačkou.
Nápoj lásky
- 1 l slivovice nebo vodky
- 1 l polotučného mléka
- 500 g krystalového cukru
- 4 vanilkové cukry
- 30 hřebíčků
- 6 celých citronů důkladně omytých a nakrájených na kousky
Vše dáme do velké sklenice od okurek nebo do jiné vhodné nádoby, zakryjeme a necháme 14 dnů vyluhovat. Každý den 3 x protřepeme. Po 14 dnech několikrát přecedíme přes plátýnko a nalijeme do sklenice. Nápoj bude krásně čirý.
Podáváme vychlazený.
Malibu ll.
- 120 g strouhaného kokosu
- 400 ml kokosového mléka
- 400 ml smetany
- 100 g moučkového cukru
- 75 až 150 ml bílého rumu
Kokos povařte v kokosovém mléce doměkka. Pak nechte vychladnout. Po zchladnutí hmotu rozmixujte v mixéru. Poté přidejte postupně smetanu a cukr. Pro ještě plnější chuť můžete smetanu nahradit kokosovým krémem, který seženete v supermarketu. Na závěr přimíchejte bílý rum. Jeho množství záleží na požadované síle nápoje. Likér by měl alespoň přes noc odležet. Pak jej propasírujte přes drobné sítko, aby v něm nebyly cítit hrubé kousky kokosu. Servíruje se vychlazený.
Angorský punč
- 2 vanilkové cukry
- 1 velkou konzervu ananasového kompotu (ideálně kostky)
- 1 lahev oblíbeného bílého vína
- asi 1,5 dcl višňovice
- 1,5 dcl studené vody
- ovoce na ozdobení.
Ananas nakrájený na kostičky dejte do hrnce spolu s ananasovou šťávou, vínem, vanilkovým cukrem a vodou a zahřejte.
Směs se ovšem nesmí vařit, takže je hotová těsně před bodem varu. Hrnec odstavte z plotny. Do směsi přilijte višňovici (je možné ji nahradit i meruňkovicí). Podávejte horké, ideálně ve skle, jak je u punčů tradicí.
Anýzový likér
- 400 g cukru
- 20 g anýzu
- 0,5 l vody
- 0,3 l vodky
- 3-4 PL citronové šťávy
Do 0,3 l vodky hodíme anýz a necháme 14 dní louhovat, občas promícháme. Anýzovou vodku přecedíme. Vodu povaříme s cukrem, až se rozpustí, necháme vychladit. Cukrový sirup smícháme s anýzovou vodkou, přidáme 3-4 lžíce citrónové šťávy, zamícháme a můžeme konzumovat.
Domácí Irský likér
- 3 ks vajec
- 1 ks plechovka kondenzovaného mléka
- 2 dl whisky
- 2 lžíce čokoládového sirupu
- 1 lžíce vanilky
Všechny ingredience důkladně promícháme
Dáme je vychladit do ledničky.
Hruškový likér
- 10-15 ks zralých hrušek
- 5 ks mandlí
- 1 kg krystalového cukru
- 1,5 l konzumního lihu (96 %)
- 1 lžička mleté skořice
- 1 lžička hřebíčku
- kousek vanilky
Umyté hrušky oloupeme, nakrájíme na čtvrtky a vložíme do větší skleněné láhve (např. od okurek), přidáme vanilku, mandle, skořici a hřebíček. Zalijeme lihem, povážeme například celofánem a necháme asi 10 dní stát, občas lahví zatřepeme.
Po deseti dnech přidáme cukr, který svaříme v 1,5 litru vody, opět přikryjeme necháme stát dalších 14 dnů, opět občas lahví zatřepeme. Po 14 dnech likér přefiltrujeme přes filtrační papír nebo přes plátno, slijeme do láhví uzavřeme a necháme ještě nějaký čas odležet.
Jeřabinka
- 2 kg jeřabin
- 1 kg cukru krystal
- 2,5 dl vody
- 2,5 dl červeného vína
- 1 ks celé skořice
- rum
Cukr svaříme s vodou. Do kastrolu přidáme jeřabiny, víno, skořici a svaříme asi 30 minut
Scedíme nejlépe přes plátno, přidáme do každé skleničky lžíci rumu.
Doporučení:
Tímto způsobem vyrobíme i jeřabiny v alkoholu, jen necedíme, ale horké plníme do skleniček, navrch dáme lžíci rumu, zavíčkujeme a sterilujeme na 80 °C asi 20 minut.
Konzumujeme po měsíci, až se jeřabiny trochu odleží.
Kávový likér babičky Aničky
- 50 g mleté kávy
- 500 g cukru
- 0,5 l lihu
- 0,5 l vody
- 0,2 l vody na spaření
Cukr svaříme s 0,5 l vody, necháme vychladnout
Kávu spaříme 0,2 l vody, přikryté necháme vylouhovat. Kávový vývar zcedíme a nalijeme do studené vody s cukrem. Přilijeme líh. Týden necháme odstát.
Likér přefiltrujeme (přecedíme) a plníme do láhví s uzávěrem.
Uchováváme v chladnu a temnu.
Likér z černých jeřabin
- 2,5 kg černých jeřabin
- 1,5 kg cukru krystal
- 1 l rumu
- 6 ks hřebíčku
- 1 ks citrónu
- 1,5 lžičky mleté skořice
- 2 lžičky mleté káva,
- 2 bal.vanilkového cukru
- voda
Čisté, umyté jeřabiny, zbavené stopek, dáme do hrnce. Zalijeme vodou tak, aby byly všechny jeřabiny pod hladinou, utopené. Dáme vařit. Než nám začne voda vařit oloupeme kůru z citrónu a citrón pak nakrájíme na plátky a zbavíme
pecek (pokud necháte pecky, šťáva zhořkne).
Jakmile se začnou jeřabiny vařit, za stálého míchání přidáme kávu, necháme vařit 2 minuty a přidáme skořici, hřebíček a citrón, necháme opět vařit 2 minuty a pak vše vypneme (sundáme z ohně)
Celou směs necháme den stát na chladnějším místě
Šťávu přecedíme přes plátno a z plodů vymačkáme také co nejvíce šťávy samozřejmě přes plátno
Šťávu pak dáme vařit a přidáme cukr, který vaříme 5 minut, nakonec přidáme vanilkový cukr, který vaříme 2 minuty.
Necháme zchladit a nakonec do šťávy přidáme rum
Po promíchání naplníme láhve s uzávěrem a likér uložíme na chladném a temném místě.
Medovina
Recept z keltské kuchařky na medovinu, která se ve starověkém Irsku a Británii pila obvykle na oslavu jara, byla vyrobena v předchozím roku.
- 2 l vody
- 1,5 hrnku medu
- 1/2 dl citrónové šťávy
- 1/8 lžičky muškátového oříšku
- 1/8 lžičky nového koření
- 1 ks balení pivního kvásku
Ve velkém hrnci ohřejeme vodu s medem, citrónovou šťávou, muškátovým oříškem a novým kořením.
Dobře promícháme a pak odstavíme z ohně. Vmícháme kvásek a vlijeme medovinu do dřevěného soudku.
Necháme kvasit 6 měsíců (během této doby by se měl soudek denně otevřít, aby mohli uniknout nashromážděné plyny a nejméně jednou za měsíc by se měla medovina přelít do nového soudku)
Po 6 měsících medovinu nalijeme do jednotlivých flašek s uzávěrem a uchováváme nejlépe v chladnu a temnu.
Doporučení:
V mnoha kuchařkách se doporučuje přidávat do medoviny ještě mnoho dalších bylinek. Například meduňku lékařskou, rozmarýn, tymián, hřebíček, zázvor, majoránku, bezinky ...
Meruňkový likér
- 1 kg meruňek
- 500 ml lihu
- 500 ml vody
- jádra z 1/2 kg meruňek
- 500 g cukru
- 500 g cukru na nitku
Vyzrálé meruňky rozčtvrtíme, smícháme s lihem a vodou. Jádra spaříme, oloupeme a rozpůlíme a vložíme k meruňkám. Přidáme cukr a v uzavřené nádobě necháme měsíc stát. 1/2 kg cukru svaříme na nitku a přidáme k likéru. Přelijeme přes plátno do láhví.
Trnkový likér
- 2 kg trnek
- 1 kg cukru
- 2 l vodky nebo konzumního lihu
- 1 l vody
- strouhaný můškátový oříšek
- celá skořice
- hřebíček
Rozmačkané trnky dáme do skleněné láhve, zalijeme je vodkou nebo konzumním lihem, přidáme koření a necháme 2 týdny vyluhovat. Scedíme, přidáme vychladlý cukerný roztok připravený z horké vody, ve které rozpustíme cukr, promícháme. Likér necháme ještě den ustát a pak jej plníme do lahví.
Doporučení:
Trnky sbíráme po prvním mrazíku, v tuto dobu ztrácejí svoji trpkost.
Likér z máty peprné
- 2 hrsti máty peprné
- 1/4 l vodky
- 1/4 l vody
- 200 g cukru
Listy máty nakrájíme nadrobno, vložíme do láhve a zalijeme vodkou. Dáme dobře zazátkované asi na čtyři dny na slunce.
Pak alkohol slijeme, doplníme vychladlým cukrem svařeným s vodou na nit a likér je hotov.
- láhev červeného vína
- 3 dl červeného vermutu
- dáme celou skořici
- 1 loupaný celý zázvor
- 8 hřebíčků
- 15 dkg cukru.
- 50 g rozinek
- 1 dl rumu
- 1/4 l silného čaje
- 1/4 l červeného vína
- plátek citronu
- skořici.
hh
(adam, 20. 5. 2012 13:58)