Ryby
Losos s pečenou dýní a bramborami
- 1 dýně Hokaido
- 4 brambory
- 1 velká cibule
- 500 g masa
- špetka tymiánu
- sůl, pepř
- olivový olej
- 1 zakysaná smetana
- čerstvé bylinky, sůl
Dip:
Dýni Hokaido vydlabeme a nakrájíme na větší kostky. Omytá dýně se nemusí loupat. Na zhruba stejné kousky nakrájíme brambory. Cibuli nakrájíme na silnější plátky. Plech potřeme olivovým olejem, přidáme kousky dýně Hokaido, cibule a brambor, osolíme, opepříme a posypeme tymiánem. Zakapeme olivovým olejem a pečeme v předehřáté troubě na cca 160 °C doměkka (asi 40 minut).
Porce lososa osolíme, pokapeme citronovou šťávou a posypeme koprem, nasekaným najemno. Necháme odležet. Pečeme na grilovací pánvi dozlatava.
Mezitím si zamícháme do kysané smetany sůl a posekané čerstvé bylinky. Po upečení dáme vše na talíř a polijeme zakysanou smetanou nebo si jednotlivé kousky namáčíme.
Pro vegetariány maso vynecháme.
Losos s anglickou slaninou a estragonem
- 1 citrón
- 2 větvičky estragonu
- 1 šalotka
- 4 filé z lososa (asi po 100 gramech)
- 4 plátky slaniny (nejlépe anglické)
- 2 PL olivového oleje
- 1 dl suchého bílého vína
- 1 dl smetany
- cayenský pepř
- sůl
- 1 KL medu
Citron umyjeme, ostrouháme z něj kůru a vymačkáme šťávu. Z estragonu otrháme lístečky a nasekáme, šalotku nakrájíme na drobné kostky.
Lososa osolíme, okořeníme, pokapeme citronem a opečeme na pánvi, asi 4 min z každé strany. Do pánvičky nasypeme šalotku, kterou necháme zpěnit. Postupně přidáváme slaninu, víno a smetanu, necháme trochu vydusit a přidáme zbytek estragonu a citrónovou kůru.Nakonec přidáme med, osolíme a okořeníme cayenským pepřem.
Podáváme s bramborami.
Losos s fazolkami
- plátky lososa
- fazolky
- česnek
- zelené a černé olivy
- chilli papričku
Na olivovém oleji orestujeme fazolky a česnek. Přidáme nadrobno nakrájené zelené a černé olivy a trochu pokrájené chilli papričky. Lososa nakrájíme na plátky a lehce osmahneme.
Losos na kopru
Jednoduchá a chutná úprava lososa.
- losos
- kopr
- sůl
- citron
- bazalkové pesto
- brambory
- máslo
Porce lososa osolíme, pokapeme citronovou šťávou a posypeme koprem, nasekaným najemno. Necháme odležet. Pečeme na grilovací pánvi dozlatava.
Podáváme s brambory a bazalkovým pestem.
Losos se smetanovou omáčkou
- 800 g lososa
- olivový olej
- 100 ml bílého vína
- 300 ml smetany
- 1-2 stroužky česneku
- citrón
- rybí vývar
- rozmarýn
- pepř
- sůl
Lososa osmažíme s rozmarýnem a česnekem na oleji dozlatova. Přelijeme bílým vínem, podlijeme vývarem, ochutíme citrónovou šťávou, podusíme doměkka a lososa vyjmeme. Výpek zahustíme smetanou, přidáme sůl, pepř, chvíli povaříme a omáčkou přelijeme rybu.
Losos s bazalkovou omáčkou
- 4 podkovy lososa
- 1 citrón
- 100g hladké mouky
- 100ml smetany
- sůl, pepř, bazalka, olivový olej
Lososa zakapeme citrónovou šťávou z 1/2 citrónu, osolíme, opepříme a obalíme v hladké mouce. Z prudka orestujemena oleji. Dáme do zapékaci mísy a necháme dojít v troubě. Na konec zaléváme bazalkovou omáčkou.
Bazalková omáčka: výpek z lososa zalejeme šťávou z druhé 1/2 citrónu, přidáme bazalku a zalejeme smetanou, krátce povaříme.
Lososový "tatarák"
- 200 g uzeného lososa
- 1 šalotka
- snítka čerstvého kopru
- lžíce citronové šťávy
- sůl
- mletý pepř
- bílé pečivo
- čerstvé máslo
Uzeného lososa nakrájíme nebo naškrábeme najemno ostrým nožem. Přidáme najemno nakrájenou šalotku a kopr, osolíme, jemně opepříme a podle chuti okyselíme citronovou šťávou. Podáváme na plátcích veky nebo jiného bílého pečiva namazaného máslem. Hotové chlebíčky můžeme ozdobit natvrdo uvařeným vejcem nakrájeným na čtvrtky.
Losos Diana
- 4 plátky lososa
- 3 lžíce oleje
- 2 lžičky octa
- 2 lžičky kremžské hořčice
- 2 lžíce nastrouhaného křenu
- sůl, pepř
Na pánvi rozpálíme 1 lžíci oleje a na něm lososa zprudka osmahneme, asi 5 minut. Výhřev snížíme na mírný, lososa obrátíme a smažíme další 4 minuty. Mezitím v misce smícháme všechny ostatní přísady. Hotového lososa dáme na talíř a polijeme studenou omáčkou.
Losos nebo pstruh v bylinkové krustě
Filety z ryby osolíme a oválíme v hladké mouce. Pak máčíme v rozšlehaném bílku s troškou mléka a na závěr obalíme ve směsi čerstvých bylinek (kopr, petržel a přidat můžeme i bazalku). Takto připravené filetky smažíme na rozpáleném oleji po obou stranách.
Podáváme pokapané citronem nebo limetkou, se salátem a s vařenými bramborami.
Losos na estragonu
- 1 menší losos
- 1 citrón nakrájený na kolečka
- 2 lžíce olivového oleje
- 1 lžíce estragonu
- 1 lžíce petrželky
- sůl
- pepř
Omáčka:
- 100 ml kysané smetany
- 3 lžíce majonézy
- 2 lžíce mléka
- 2 lžíce kaparů nasekaných nadrobno
- 1 lžíce estragonu
- 1 lžička nastrouhané citrónové kůry
- hrubě mletý pepř
V misce smícháme všechny přísady na omáčku, přikryjeme a necháme v ledničce důkladně vychladit. Mezitím si rozpálíme troubu na 300°C. Pekáč vyložíme aluminiovou fólií. Doprostřed položíme třetinu koleček citrónu. Lososa potřeme olejem a položíme ho na kolečka citrónu. Posolíme a popepříme, a dovnitř lososa dáme estragon a pažitku spolu s polovinou zbytku citrónu. Zbylá kolečka citrónu položíme na lososa. Pečeme v troubě asi 40 minut. Hotového lososa vyndáme, rozporcujeme a podáváme politého připravenou omáčkou.
Losos na medu
- 4 filé lososa
- 3 lžíce medu
- 1 lžička mletého kmínu
- 1 lžička mletého koriandru
- 1 lžička nastrouhané citrónové kůry
- 3 lžíce čerstvě nasekané petrželky
- sůl a pepř
- plátky citrónu na ozdobu
V misce smícháme med, kmín, koriandr, sůl, pepř, citrónovou šťávu a 1 lžíce horké vody. Mícháme tak dlouho, až je omáčka jemná. V této směsi lososa obalíme po obou stranách a dáme na rozpálený gril. Grilujeme asi 10 minut, jednou obrátíme. Hotového lososa přendáme na talíře, posypeme petrželkou a ozdobíme kolečky citrónu.
Steak z lososa
- plátek z lososa
- sůl
- pepř
- máslo
- citron
- žampiony
- smetana
- muškátový oříšek strouhaný
- šalotka
- bílé víno
Plátek lososa osolit, opepřit, pokapat citronem a zabalit do máslem vymazaného alobalu. Na pánvi zpěnit nakrájenou šalotku, zředit vínem. Krátce dusit, přilít smetanu, sůl,bílý pepř, a muškátový oříšek. Lososa dusit v páře asi 3 minuty na každé straně, ( já ho opatrně bez alobalu pomalu smažím - dusím na másle na pánvi ). Do omáčky nakrájené žampiony a trochu citronové šťávy. Vařit cca 5 minut.
Na talíř plátek lososa, polít omáčkou.
Příloha - nejlepšíjsou vařené těstoviny. K rybě možná trochu nezvyklé. Možno použít i rýži, místo těstovin.
Marinovaný losos
Na 1 kg lososa (nejlépe čerstvý filet s kůží) potřebujete 4 pol. lžíce soli, 4 pol. lžíce cukru krupice, koření dle vaší chuti, nejspíše různé druhy pepře, nebo nějaké jemné koření (např. provensálské). Doporučuji čerstvý nebo nakládaný posekaný kopr. Z cukru, soli, koření a kopru umícháme suchou směs. Filet z lososa rozpůlíme napříč, ponecháme s kůží. Obě poloviny obalíme v suché směsi. Použijeme ji všechnu a půlky složíme masem k sobě, kůží ven, vložíme do mikrotenového sáčku (spíše dvou) a uložíme do chladničky na 36h. V polovině doby filety otočíme kůží k sobě. Po uplynutí 36h rybu vyjmeme, očistíme a můžeme krájet na tenké plátky a podávat na chlebíčcích apod.
Zapečená treska nebo losos či jiná mořská ryba
Do zapékací mísy položte na dno uvařenou, osolenou rýži. Na ni klademe vrstvy žampionů, ananas, papriku, uvařenou rybu (tresku nebo filé z mořských ryb), krevetky. Přísady si můžete podle vlastního vkusu a chuti kombinovat, či přidat jiné. Takto naskládané pochutiny zalijeme omáčkou, kterou připravíme z čerstvé smetany, majonézy, remulády, špetky kari a můžeme přidat i vodu, (buď z povařených žampionů nebo nálev ze zavařených žampionů, podle toho které jste použili). Na závěr poklademe povrch plátky sýra. Mísu vložíme zapéct na 15-20 min do trouby rozpálené na 200 st.C. Podáváme se zeleninovým salátem a tousty.
Losos v hořčičné krustě s ořechy
- 4 porce lososa
- 100 g drcených vlašských ořechů
- 2 lžíce oleje
- 2 lžíce plnotučné hořčice
- citron, sojová omáčka, sůl, zelená petrželka nebo kopr.
Maso omyjeme, osušíme, osolíme, pokapeme citron.šťávou. Hořčici promícháme s olejem a několika kapkami sojové omáčky. Do této směsi naložíme porce a necháme aspoň dvě hodiny marinovat. Pak porce i s marinádou přendáme do zapékací mísy či pekáčku, posypeme drcenými ořechy a vložíme do dobře vyhřáté trouby. Pečeme 15 až 20 minut. Hotového lososa ozdobíme koprem, citronem nebo zel. petrželkou. Vhodnou přílohou jsou vařené brambory, br. kaše nebo bílý chléb.
Losos po italsku
- 2 kousky lososa
- 1 PL zeleného pesta
- 4 PL oleje
- 1/2 PL kapari
- 1 malou červenou cibulku
- 1 papriku
Červenou cibulku nakrájíme na proužky.Uděláme marinádu z pesta, 1 polevkove lzice oleje, kapari a cibule. Pomazeme tim lososa a dáme do vymazané formy.
Pečeme asi 15 minut.
Losos v alobalu
- 4 kousky lososa
- 2 PLe citronové šťávy
- 4 PL olivoveho oleje
- 1 PL hořčice
- 1 PL čerstvého nebo mraženého kopru
- 1 stroužek česneku
- 2 cibule
- 1/2 okurky
- 2 PL kapari
- sůl, pepř
Troubu předehřejeme na 200°C. Lososa omyjeme a pokapeme citronem. Smícháme 3 Pl oleje s pepřem, solí, hořčicí, kapari a rozetřeným česnekem. Pomažeme každou porci lososa. Cibuli nakrájíme na kolečka a okurku rozkrojíme po délce, vyndáme jádra a nakrájíme na slabé plátky. Alobal pomažeme zbytkem oleje, položíme na něj rybu. Navrch rozdělíme kapari, okurku, cibuli a zabalíme.
Pečeme 10-12 min.
Kapr na houbách
- 60 dkg očištěného kapra
- 3 dkg sádla
- 3 dkg rajčatového protlaku
- 5 dkg čerstvých žampionů nebo přiměřené množství sušených hub
- česnek
Porce kapra osolíme, opečeme na rozpáleném sádle, Přidáme žampiony nakrájené na plátky nebo vařené sušené houby i s vývarem, česnek a dusíme pod pokličkou doměkka. Porce kapra přeléváme šťávou se žampiony. Jako přílohu podáváme vařené brambory.
Křupavý Třeboňský kapr
- kapří filety
- kukuřičnou krupici (instantní – polenta)
- sůl, drcený kmín
- lněné semínko
- olej
- bylinkové máslo
Opečené kousky necháme okapat na papírové utěrce.
Filety nakrájíme na kousky, osolíme, obalíme v polentě s kořením a opečeme na oleji, nebo sádle.
Podáváme s bylinkovým máslem a bramborovou kaší, do které namícháme špenát a zakysanou smetanu.
Kapr podle pánů z Rožmberka
- kapří filety
- sůl
- drcený kmín
- hladkou mouku
- sádlo
- cibuli
- anglickou slaninu
- červené víno
- šalvěj
- med
- rozmarýn
- tymián
- chléb na topinky
Porce kapra osolte a okmínujte, nechte odležet. Mezitím si opečeme topinky a necháme v teple, zabalené v alobalu.
Kapra obalíme v hladké mouce a upečeme po mlynářsku, dáváme kůží nahoru, aby se nekroutily. Jakmile porce kapra otočíme,zmírníme žár a přidáme cibuli a na hranolky nakrájenou slaninu a necháme osmahnout. Přidáme část posekaných bylinek, med a až se rozpustí, zalijeme vínem. Zprudka povaříme, tak aby šťáva zahoustla.
Opečený chléb nakrájíme na silnější proužky, rozložíme na talíř a každou topinku dáme porci kapra a vše přelijeme šťávou, včetně cibule, slaniny a bylinek. Navrch dáme několik bylinek a podáváme.
Nebo můžeme zapéci v troubě nebo grilu, jak to činívali kuchaři na zámku před mnoha lety.
Dušený kapr s rajčaty
- 4 porce kapra
- 100 g oleje
- 2 cibule
- 2 zelené papriky
- 2 rajčata
- 1 lžíce rajčatového protlaku
- sůl
- pepř
- 1 stroužek česneku
- 600 g kapra
- 100 g celeru
- 60 g cibule
- stroužek česneku
- 150 ml rybího vývaru
- šalvěj
- rozmarýn
- 60 ml smetany
- sůl
- olej
- 50g másla
- žemli či rohlíky
Nejprve čisté porce kapra osolíme, celer nakrájíme na hrubší nudličky, cibuli na stejnoměrné nudličky a česnek na plátky.
Mezi tím si opečeme plátky rohlíků potřené máslem. Ty pak naskládáme na talíře, na ně poklaďeme porce ryby a vše přelijeme vydušeninou.
Kapr po novohradsku
- 500g kapra
- 40g hladké mouky
- 20g česneku
- paprika
- sůl
- 60g stolního oleje
Porce kapra potřeme česnekem utřeným se solí. Obalíme moukou smíchanou s paprikou a pečeme na rozpáleném oleji.
Sázavský kapr
- 800 g kapra
- 50 g oleje
- 3 stroužky česneku
- kmín
- pepř
- sůl
- Omáčka:
- 150 g pikantního zeleninového salátu
- 20 g másla
- rybí vývar
- rajčatový protlak
- sůl
Jednotlivé porce kapra potřeme prolisovaným česnekem, osolíme je a okořeníme pepřem, kmínem. Rybí maso potřené olejem grilujeme, během grilování potíráme olejem. Nadrobno nakrájenou cibuli osmahneme v malém kastrůlku na oleji, přidáme zeleninový salát i s nálevem, podusíme a ochutíme worcesterskou omáčkou a kečupem. Směs zaprášíme moukou, zalijeme vývarem a chvíli povaříme. Omáčku nakonec osolíme, ochutíme kouskem másla a dále již nevaříme.
Porce ryby dáme na talíře a podáváme přelité připravenou pikantní omáčkou.
Rožmberský kapří salát
- 500 g kapra
- olej
- majolka
- 150 g vařené mrkve
- 150 g sladkokyselých okurek
- 5 malých cibulek
- 100 g sterilovaného hrášku
- sůl
- pepř
- cukr.
Očištěného kapra osolíme, opepříme a na oleji po obou stranách opečeme. Vychladlou rybu vykostíme, rozebereme na kousky, přidáme na kostičky nakrájenou mrkev, okurky, cibuli nakrájenou na kroužky a okapaný hrášek. Podle chuti ještě osolíme a osladíme a spojíme majonézou.
Kapr po pacovsku
- 60 dkg očištěného kapra
- 3 dkg sádla
- 3 dkg rajčatového protlaku
- 5 dkg čerstvých žampionů nebo přiměřené množství sušených hub
- česnek
Porce kapra osolíme, opečeme na rozpáleném sádle, Přidáme žampiony nakrájené na plátky nebo vařené sušené houby i s vývarem, česnek a dusíme pod pokličkou doměkka. Porce kapra přeléváme šťávou se žampiony. Jako přílohu podáváme vařené brambory.
Kapr po znojemsku
- 600 g kapra
- 50 g oleje
- 50 g másla
- 50 g rajčatového protlaku
- 1 cibule
- 2 papriky
- 3 rajčata
- česnek
- mletá paprika
- pepř
- sůl
Kapra nakrájeného na porce osolíme, opepříme a opečeme ve směsi oleje a másla. Vyjmeme, v zálkadu osmahneme na kolečka nakrájenou cibuli, rajčata a proužky papriky, přidáme utřený česnek a rajčatový protlak. Zaprášíme mletou paprikou, přidáme červené víno a přeléváme na porce kapra.
Kapr s mandlemi
- 4 porce kapra
- 1-2 stroužky česneku
- 40 g mandlí
- 1 citron
- 100 g cibule
- 400 g másla
- olej
- mletý pepř
- sůl
- vývar
Omyté a osušené porce kapra pokapeme citrónovou šťávou a necháme hodinu odležet.
Kapr plněný jablky, mandlemi a rozinkami
- 1 kapr
- sůl
- mletý bílý pepř
- 3 jablka
- 50 g rozinek
- 50 g mandlí
- 1 lžíce švestkových povidel
- citronová šťáva z 1 citronu
- 0,2 l dezertního vína
- 2 hřebíčky
- citron na ozdobení
Kapra očistíme, vykucháme, omyjeme, osušíme čistou utěrkou, osolíme, okořeníme mletým bílým pepřem a odložíme na 1 hodinu. Odleženého kapra naplníme očištěnými jablky bez jádřinců nakrájenými na osminky, částí rozinek a částí nahrubo nasekaných oloupaných mandlí. Otvor uzavřeme, kapra položíme do vymazaného pekáče, podlijeme a upečeme ve vyhřáté troubě doměkka. Během pečení jej potíráme vypečenou šťávou a podle potřeby podléváme horkou vodou. Kapra narovnáme na mísu, přelijeme omáčkou a ozdobíme citronem. Příprava omáčky: Švestková povidla a šťávu z 1 citronu promícháme s vínem. Vlijeme do nádoby, přidáme hřebíčky, uvedeme do varu a za stálého míchání povaříme. Těsně před sejmutím z ohně přimícháme zbylá očištěná a pokrájená jablka bez jádřinců, zbylé rozinky a zbylé nasekané oloupané mandle. Necháme přejít varem a stáhneme z ohně.
Huspenina z kapra
- 800 g uvařeného kapra
- 200 g kyselé míchané zeleniny
- 1 l rybího rosolu
- 100 g okořeněné majonézy
- 2 vejce uvařená natvrdo
Do okořeněné majonézy za stálého míchání přidáváme prochladlý tekutý rybí rosol. Do takto připravené rosolové majonézy dáme na větší kostky nakrájené vykostěné kapří maso, nadrobno nasekanou zeleninu a vařená vejce, dobře promícháme, nalijeme do tvořítka a postavíme do lednice ke ztuhnutí. Poté huspeninu vyklopíme a ozdobíme okurkami nebo jinou zeleninou.
Pečená štika
- štika, naporcovaná na podkovy
- 20 dkg nakrájené slaniny,
- sůl,
- hladká mouka,
- paprika,
- citron,
- olej,
- 3 kuličky nového koření,
- 6 kuliček pepře,
- cibule,
- šlehačka
Rybu naporcujeme, osolíme a obalíme v mouce smíchané s paprikou. Na pánvi na rozpáleném oleji zprudka dokola osmahneme. Přerovnáme do pekáčku, který jsme pokryly polovinou slaniny. Na ní rozložíme porce ryby, opět naklademe slaninu, na kolečka nakrájenou cibuli, citron, koření a pečeme v předehřáté troubě do měkka cca 20 min. Nakonec zalijeme šlehačkou, necháme 10 min dopéct.
Podáváme s bramborem.
Staročeský kapří salát
Jednoduchý salát z masa vařeného kapra, cibule, sterilovaného hrášku, tvrdého sýra, majonézy a kapie nakládané v oleji.
300 g vařeného kapra
100 g sterilovaného hrášku
100 g majonézy
50 g tvrdého sýra
2 ks cibule
1 ks kapie nakládané v oleji
Vařené maso z kapra zbavíme kostí a rozebereme na kousky. Přidáme na polovinu nadrobno nakrájenou cibuli, hrášek a majonézu, vše dobře promícháme. Salát upravíme na míse a posypeme směsí strouhaného sýra a zbytku nadrobno nakrájené cibule. Salát ozdobíme červenou kapií a můžeme servírovat.
Kapr v černé jíše (po staročesku)
Kapra stáhneme, rozřízneme, vykucháme, osolíme a opékáme na másle.
Omáčku připravujeme ze čtyř opečených jablek, která protřeme sítem, přidáme kousek nastrouhané chlebové kůrky, okořeníme tlučeným hřebíčkem a špetkou šafránu.
Upečeného kapra dáme na mísu, omáčkou přelijeme, nahoru dáme jablka, udušená na víně, posypeme cukrem a skořicí a podáváme s houskovými knedlíky nebo s noky.
Kapr na černo (staročeský)
1 kapr
150 g kořenové zeleniny (mrkev, celer, petržel)
1 cibule
60 g másla
2 lžíce octa
několik kuliček celého pepře a nového koření
bobkový list
tymián
citrón
1 dl černého piva
150 g perníku
2 lžíce švestkových povidel nebo 100 g sušených švestek
sůl
cukr
20 g hrozinek
30 g mandlí
1 dl červeného vína
Kapra zabijeme, krev zachytíme do nádoby, vnitřnosti vybereme a kapra vypláchneme octem.
Rybu naporcujeme, osolíme a necháme chvíli odležet. Na sádle osmažíme nakrájenou zeleninu a cibuli, přidáme koření, omytou citrónovou kůru, zalijeme půl litrem horké vody a osolíme. Do vroucího základu vložíme připravené porce kapra a zvolna jej vaříme do měkka.
Uvařené porce opatrně vyjmeme a přendáme do jiné nádoby.
Do základu přidáme nastrouhaný perník, černé pivo, švestková povidla nebo sušené švestky, kapří krev s octem a vše důkladně provaříme. Provařenou omáčku ochutíme červeným vínem, cukrem, citrónovou šťávou a přecedíme ji přes jemné sítko na kapří maso. Nakonec přidáme oprané hrozinky a spařené, oloupané a na nudličky nakrájené mandle.