Opeřenci - kuře, husa, kachna, holoubě,..
- 1 kuře
- 0,5 kg kysaného zelí
- 2 cibule
- 20 dkg anglické slaniny
- sůl, kmín, grilovací koření
Pohankové rizoto s houbami a kuřecím masem
- 200 g kuřecích prsíček
- 100 g hub
- 80 g pohanky
- 2 cibule
- česnek
- olej
- sůl, pepř
- oregáno
- masový vývar
Pohanku uvaříme podle návodu. Houby očistíme, nakrájíme na kousky a orestujeme na troše tuku. Cibuli nakrájíme najemno, česnek na plátky a zpěníme na oleji. Kuřecí prsa nakrájíme na kostky, okořeníme a přidáme k cibuli. Osmažíme, přidáme houby a pohanku, ochutíme a necháme dodusit.
Podáváme se sterilovanou okurkou.
Kuřecí prsa v bramboráku
- 350 g brambor
- 150 g kuřecích prsíček
- 2 vejce
- sůl
- pepř
- majoránka
- česnek
- hladká mouka
- olej
Syrové brambory nastrouháme najemno, přidáme vejce, sůl, pepř, majoránku, česnek a podle potřeby hladkou mouku tak, aby vzniklo hustší těstíčko.Kuřecí prsa osolíme a opepříme. Rozdělíme asi na 8 dílů a každý kousek masa obalíme v těstě. Vkládáme do rozpáleného oleje a pomalu smažíme.
Husí játra s vlašskými ořechy a jablky
- 500g husích jater
- mletý bílý pepř
- hřebíček
- sůl
- vlašské ořechy
- máslo
- 2 jablka
- skořice
Játra očistíme, nakrájíme na plátky, protkneme hřebíčkem, opepříme, osolíme a nakonec zlehka opečeme. Podáváme s opraženými ořechy a jablky, které opečeme na másle a posypeme lehce skořicí.
- husí játra
- husí sádlo
- mandle
- kmín
- pepř
- sůl
:Pěkná husí játra z krmené husy se dají do rozpáleného husího sádla, jehož má být tolik, aby játra do polovic byla potopena, okmínují se,opepří a dusí se za podlévání jen zcela málo vodou. Když jsou již téměř měkká, osolí se, šťáva nechá vysmahnout, játra se nakrájí na plátky, uloží do porculánové nádoby s víčkem, zalijí sádlem, v němž se dusily a uloží ve studenu. Před dušením mohou se prošpikovat na nudličky krájenými loupanými mandlemi. Lze je péci též s husou.Vydrží ve studenu i měsíc
- 600g husích jater
- 1 cibule
- 80 g husího sádla
- 1 lžíce hladké mouky
- pepř, kmín, sůl
- 1 velká husí játra
- hrst loupaných mandlí
- sůl
- 2 hřebíčky
- šálek vyškvařeného husího sádla
Kuřecí stehna s kardamomem
- 8 kuřecích stehen
- 1 cibule
- 2 PL jablečného octu
- 3 špetky kardamonu
- 3 stroužky česneku
- 3 špetky sladké papriky
- 3 špetky skořice
- 1 špetka mletého kmínu
- 2 KL soli
- 6PL rostlinného oleje
- 180ml rajského protlaku
- 150 g švestkových povidel
Nakrájenou cibuli necháme zesklovatět na oleji, přidámte kuřecí stehna , nakrájený česnek a všechno koření. Zvolna opékáme. Podle potřeby podlijeme malým množstvím vývaru,nebo vody. Přidáme ocet, rajčatový protlak a povidla. Přikryjeme a dusíme 35-40 minut. Pokud je potřeba mírně podlijte vodou,nebo vývarem.
Medailonky v sýrovém těstíčku
- 75 dkg kuřecích prsíček
- 1 bílý jogurt
- šťáva z 1/2citronu
- 2 lžíce hořčice
- 3 stroužky česneku namačkat
- 15 dkg strouhanky
- 15 dkg sýru
- sůl, pepř, oregáno, chili,
- 2 vejce
Prsíčka nakrájíme na malé medailonky 3x5 cm, naklepeme, naložíme do směsi z jogurtu, hořčice, vajec, česneku, koření, citronu, soli. Necháme nejméně 3 hodiny v lednici. Smícháme strouhanku s nastrouhaným sýrem a obalujeme jednotlivé medailonky, smažíme na pánvi.
Příloha - bramborová kaše.
Kuřecí závitky s játry
- 4 kuřecí prsa
- 200 g drůbežích jater
- 2 vejce
- sůl, pepř
- tymián
- anglická slanina
- plnotučná hořčice
- hladká mouka
- máslo
Kuřecí prsa bez kůže rozřízneme na větší plátek, jemně naklepeme (hranou ruky) a z obou stran osolíme, opepříme, na jedné straně potřeme hořčicí, poklademe plátky anglické slaniny a pokryjeme nádivkou z jater, svineme a svážeme nití.Dáme na pekáček, poklademe kousky másla, trošku podlijeme vodou a pečeme.
Nádivka: Cibuli najemno nakrájíme a dáme na tuk smažit, až začne zlátnout přidáme játra, která jsme nakrájeli na velmi malé kousky , orestujeme. Když jsou měkká, zalijeme je 2 rozmíchanými vejci, osolíme, opepříme, dáme trošku tymiánu a mícháme do ztuhnutí vajec. Po odstavení můžeme přidat trochu sterilovaného hrášku.
Příloha: vařené brambory, šťouchané brambory nebo bramborová kaše.
Nadívaná husí prsíčka
- husí prsíčka (500g)
- sůl, mletý pepř
- lžička ostré hořčice
- 1houska
- 200ml smetany
- 200g telecích jater
- 1 cibule
- lžíce másla
- sekaná petrželka
- 200ml bílého vína
- 200ml zakysané smetany
Vykostěná prsíčka potřeme solí, pepřem, hořčicí. Housku nakrájíme na kostičky, namočíme do smetany. Játra a cibuli nakrájíme na kostičky a 3min opékáme na másle, poté promícháme s vymačkanou houskou, petrželkou, solí a pepřem. Prsíčka plníme touto nádivkou a převážeme nití. Pečeme na 180°C v troubě a podléváme bílým vínem. Upečené zbavíme nitě, výpek povaříme s kysanou smetanou. Dochutíme solí a pepřem. Vhodnou přílohou je dušené červené zelí, popřípadě bramborové krokety.
Zadělávané husí krky
- 3 husí krky
- 30 dkg vepřového nebo telecího masa
- 5 dkg slaniny
- kousek husích jater
- kousek husího srdce
- 1 vejce
- 10 dkg vařené rýže
- nastrouhaná cibule
- husí sádlo
- zázvor
- majoránka
- sůl, pepř
- česnek
Husí krky stáhneme tak, abychom neporušili kůži. Na nádivku semeleme maso, přidáme ostatní ingredience, okořeníme. Krky z jedné strany sešijeme, plníme nádivkou, zašijeme. Pečeme na rozpáleném husím sádle a cibulce. Pečeme asi 3/4 hodiny dozlatova. Upečený krk nakrájíme na plátky, rozložíme talíř, Podáváme s bramborou kaší, přeléváme výpekem.
Husa po staročesku
- husa (cca 3,5 kg)
- hlávka zelí
- 3 jablka
- 500g brambor
- 1 cibule
- 30 ml octa
- 2 lžičky soli
- 1 lžička kmínu
Očištěnou husu osolíme a necháme odležet, poté okmínujeme a vložíme do pekáčku. Pokud je husa větší, lze ji předem naporcovat. Podlijeme vodou a zvolna pečeme při 180°C. Během pečení propíchneme vidličkou, aby se vypeklo sádlo. Přeléváme výpekem a podle potřeby podléváme vodou. Zelí očistíme, nakrájíme na nudličky. K téměř měkkému masu přidáme do pekáčku na kolečka krájenou cibuli, nakrájené hlávkové zelí, zastříkneme octem a okmínujeme. Asi po 10min. pečení přidáme nahrubo nastrouhaná jablka a také na kostky krájené brambory. Pečeme společně s husou do měkka ještě asi 15-20minut.
Husa pečená s jablky
- 1 husa
- 4 jablka
- 100 g sádla
- sůl
- drcený pepř
- majoránka
Z husy odřízneme krk a konce křídel, husu omyjeme a osušíme a natřeme kořením a solí zevnitř i zvenčí. Jablka propícháme a vložíme do husího břicha, pak horní i dolní otvor spíchneme a zašijeme. Nohy svážeme, křídla přiložíme ke hřbetu a také přivážeme. V pekáči rozpustíme sádlo, položíme na něj husu a za občasného podlévání pečeme doměkka, a aby kůrčička byla zlatova.
Pečená kachna s červeným zelím
- 1 kachna
- červené zelí
- sůl
- ocet
- cibule
- červené víno
- kmín
- olej
- pepř
- jalovec
majoránka
Kachnu očistíme, osolíme a necháme chvíli odležet, pak posypeme kmínem, přikryjeme a dáme péct. Zelí nakrájíme, posolíme a necháme odpočinout. Na oleji osmahneme cibuli, přidáme trochu cukru, zamícháme a přidáme zelí. Mícháme, přidáme trochu kmínu, pepře a jalovce, podlijeme trochou vody a přikryté podusíme. Nakonec přidáme trochu octa, vína a majoránky.
Kuřecí na chilli a jablkách s rýží
- kuřecí stehna
- cibule
- jablka
- chilli
- pepř
- sůl
- olej
- rýže
Kuře rozporcujeme, stáhneme z kůže, vykostíme a pokrájíme na nudličky. Na pánev dáme rozpálit kapku oleje a přihodíme maso. Mezitím očistíme cibuli a jablka. Cibuli pokrájíme nadrobno, jablka na plátky, a jakmile bude maso orestované, přidáme na pánev. Podlijeme lehce vodou a necháme podusit. Než bude maso hotové, okořeníme omáčku lehce pepřem, chilli a špetkou soli.
Podáváme s dušenou rýží.
Kuřecí rolky plněné chřestem a nivou s bramborovou kaší
- 4 kuřecí prsní řízky
- 150 g modrého sýra
- 100 g zeleného chřestu
- 1 syrovou bagetu
- olej na smažení.
Kuřecí řízky naklepejte přes potravinovou fólii, osolte a opepřete je. Nožem je nakrojte tak, aby vznikly co největší řízky. Na délku řízku upravte také délku kousků chřestu. Do středu každého řízku položte 3 kousky chřestu a dvě nudličky nivy nebo jiného sýru s modrou plísní. Řízky zabalte do ruličky, zastrčte na koncích a švem masa je položte na trochu rozpáleného oleje, maso se tak hned zatáhne a už se nerozmotá. Rolky takto postupně orestujte ze všech stran a vložte ještě asi na 10 minut do trouby předehřáté na 180 stupňů.
Kuře na citronech
- 4 kuřecí prsa (cca po 150 g)
- 2 celé citrony
- šťáva ze 2 citronů
- 2 lžíce medu
- 3 lžíce tymiánu čerstvého nebo sušeného
- 2 lžíce sojové omáčky
- sůl, pepř podle chuti
Citronovou šťávu, sojovou omáčku, 2 lžíce tymiánu a med smícháme v misce vidličkou. Do zapékací misky vložíme lehce osolená kuřecí prsa a přelijeme je směsí. Zakryjeme víkem a vložíme péct do trouby vyhřáté na 200 stupňů cca na 30 minut. Podle potřeby podléváme horkou vodou. Poté maso ještě poklademe na plátky pokrájenými citrony a posypeme zbytkem tymiánu. Pečeme ještě asi 15 minut do zlatova. Podáváme s vařenou zeleninou nebo s čerstvým zeleninovým salátem a s rýží basmati.
Grilované špízy s tzatziky
- 1 kuřecí prso 100g
- 1 velký žampion
- 1 cuketa na kostičky
- 1 červená paprika na kolečka
- 1 žlutá paprika na kolečka
- 1 středně velká cibule nakrájená na kolečka
- olivový olej
- ocet balsamico
- bazalka, oregano, pepř, špetka soli
Tzatziky:
- 1 velká okurka
- 1 bílý jogurt
- špetka soli, pepře
- ocet balsamico, olivový olej
Zeleninu, nakrájený žampion a kousky kuřecího masa napícháme libovolně na špízové jehly. Připravené špízy lehce potřeme olivovým olejem, octem balsamico, který smícháme s předem připravenými bylinkami. Vložíme špízy na gril (na tácky) nebo do trouby na pečicí mísu. Během pečení nebo grilování si připravíme tzatziki. Okurku nastrouháme na hrubém struhadle. Přebytečnou vodu vymačkáme. Přidáme sůl, pepř, česnek, bílý jogurt a čajovou lžičku octu (jablečný, balsamico). Promícháme a necháme chvíli uležet v chladu.
Špízy podáváme čerstvě ugrilované/vytažené z trouby spolu s tzatziki.
Penne se špenátem a s kousky kuřecího masa
- 150 g kuřecích prs
- 100 g těstovin Penne
- 120 g špenátu (listového nebo sekaného)
- 1 středně velká cibule, 2 stroužky česneku
- sůl, pepř, majoránka
Těstoviny uvaříme al dente.
Nakrájíme kuřecí prsa na nudličky, mírně osolíme, opepříme a posypeme dle chuti bylinkami. Na pánvi orestujeme česnek s cibulkou a poté přidáme nudličky, které jemně orestujeme. Nakonec vmícháme čerstvý špenát.
Do hotové směsi vmícháme těstoviny. Kdo je má rád oddělené, ať nejdříve naservíruje těstoviny, poté přidá kuřecí kousky masa se špenátem.
Kuře s chřestem v alobalu
- 200 g zeleného chřestu
- 1 menší mrkev
- 2 rajčata
- 2 kuřecí prsní řízky (po 150g)
- 1 polévková lžíce olivového oleje
- sůl, pepř, ocet balsamico
- 150 g bílého jogurtu (1,5 % tuku)
- oregano, bazalka, tymián
Chřest operte, spodní třetiny oloupejte a dřevnaté konce odkrojte. Stonky nakrájejte na kousky. Mrkev očistěte, lehce oškrábejte a pokrájejte na tenké nudličky. Omytá rajčata nakrájejte na plátky. Maso opláchněte, osušte a nakrájejte na tenké plátky.
Na jedno maso - jeden alobal, který potřete tenkou vrstvou oleje. Do středu folie rozložte kolečka rajčat tak, aby ležela částečně přes sebe. Posypte je bazalkou a na ně navrstvěte kousky chřestu a nudličky mrkve.Maso lehce potřete směsí oleje, barevného pepře, soli a tymiánu. Nakonec maso položte na zeleninu.Alobal pevně uzavřete, aby z obsahu neunikla žádná tekutina ani pára. Balíčky položte na pečicí plech a duste ve střední části trouby při 200°C asi 30 minut.
Jogurt smíchejte s bylinkami, barevným pepřem a octem balsamico. Kuřecí prsíčka z alobalu podávejte s jogurtovým dipem. Jako příloha jsou nejlepší brambory na loupačku.
Bylinkové kuře
- 1 kuře
- 2 cibule
- trs petrželky
- 2-3 stroužky česneku
- hladkou mouku
- sádlo
- pepř, sůl
- mletou červenou papriku
- 1 lžíci octa
- 2-3 lžíce bílého vína
- nové brambory
- čerstvou zeleninu (rajče, papriku, salátovou okurku)
Nasolené kuře, které napřed rozčtvrtíme, necháme den předem uležet v bylinkách: použijeme kastrůlek nebo pekáček, do něj dáme porce kuřete a 2 rozsekané cibulky, petrželku, prolisujeme 2 až 3 stroužky česneku, přidáme lžíci octa a 2-3 lžíce bílého vína. Druhý den uležené a nasáknuté kuře z toho všeho sloupneme a utěrkou osušíme. Takto připravené obalíme v hladké mouce a v hluboké pánvi nebo kastrůlku na sádle do měkka a křupava opečeme. Na závěr okořeníme červenou paprikou. Podáváme s novými bramborami a čerstvou zeleninou.
Kuře plněné bylinkami
- 1 kuře
- 2 PL oleje
- 150g mleté cibule
- 250 g cukety
- 100 g ricotty (lučina)
- 1 PL mletých ořechů
- 2 Pl strouhanky
- 2 PL strouhaného parmazánu
- 2 PL strrouhaného sýra gruyère (můžeme nahradit Goudou)
- strouhaná citr. kůra z 1 citronu
- 4 PL petrželky
- 4 PL kerblíku
- 1 Pl pažitky
- 1 KL máty
- 1 vejce
- sůl, pepř
Nádivka: Cibuli dáme na 1 PL oleje, osmažíme, přidáme cuketu nakrájenou na kousky a smažíme při vysoké teplotě, dokud se neodpaří voda. Necháme vychladnout. Do misky dáme ricottu, strouhanku, citr. kůru, bylinky, sůl, pepř a dobře promícháme. Přidáme cibuli s dýní.
Troubu předehřejte na 180 ° C.Polovinu náplně dáme pod kůži kuřete, zbytek dovnitř. Pečeme 1 hodinu. Před podáváním necháme 10 min stát.
Kuře na celeru s jalovcem
Kuře naporcujeme a jednotlivé porce osolíme. Do pekáčku dáme plátky slaniny (po celé ploše) na to kolečka celeru (plátky asi 5mm silné). Na toto naskládáme porce kuřete, zalijeme trochou vody a posypeme kuličkama jalovce (přiměřeně - na jedno kuře tak 5-6 kuliček).
Pečeme pod poklicí, na závěr odkryjeme, aby se vytvořila kůrka.
Kuřecí rolky se smetanovým sýrem a tymiánem
- 4 ks kuřecích prsou
- 200 g smetanového sýra - pozor nejde o tavený sýr
- 1 hrst čerstvého tymiánu
- 3 snítky čerstvého tymiánu - na ozdobu
- 8 plátků anglické slaniny
- 4 lžíce olivového oleje
- 2-3 ks cukety - malé, nakrájené na plátky
- 500 g cherry rajčátek
- 3 stroužky česneku
- pepř a sůl
Kuřecí řízky podélně rozřízneme, aby vytvořily tvar motýla. Maso rozklepeme, osolíme a posypeme lístečky čerstvého tymiánu. Do středu vložíme 1/4 smetanového sýru, zarolujeme a zabalíme do anglické slaniny.
Do zapékací mísy dáme plátky cukety, osolíme a opepříme a pak na ně vyskládáme rolky. Mezery vyplňíme cherry rajčátky a stroužky česneku. Nahoru položíme zbylé snítky tymiánu. Pečeme 45-50 minut asi na 200°C.
Podáváme s opečenými bramborami a opečenou zeleninou.
Kuřecí prsa s jablky
- 2 půlky kuřecích prsou
- 50 g oleje
- 3 lžíce domácího kečupu
- 100 g másla
- 2 syrová vejce
- 1 vařené vejce
- hrubou mouku
- sůl
- pepř
- mletou papriku
- 1 velké jablko
- 50 g mandlí
Prsíčka naklepeme, osolíme a opepříme. Na pánvi rozpálíme olej a prsíčka na něm po obou stranách opečeme.Potom oloupeme jablko, vypíchneme jaderník, ukrojíme dvě silná kolečka, která poprášíme paprikou. Na pánvi rozpustíme máslo, kolečka osmahneme, doprostřed každého vložíme syrový žloutek a dosmahneme. Jablka pak položíme na opečená prsíčka.
Do šťávy, která zbyla na pánvi po pečení prsíček, přidáme kečup, přisolíme, povaříme a metlou zašleháme 50 g másla. Vzniklou omáčku přelijeme přes porce. Vše posypeme nahrubo nasekanými mandlemi, které jsme nejdřív spařili, oloupali a na pánvi dorůžova oprahli.
Podáváme s těstovinami.
Kuře na šlehačce
Kuře i s kůží naporcujeme na 10 kousků, osolíme, obalíme v hl. mouce a vajíčku (nikdy v těstíčku!), zprudka opečeme na tuku na pánvi, urovnáme na pekáč, k tomu přilejeme zbylé vejce i tuk z pánve a zalejeme jednou šlehačkou. Pečeme cca 1,5 hodiny v troubě tak, aby se šlehačka jen "srazila", nikoliv aby se vypekla na máslo. Podáváme s brambory.
Císařské kuře
- 1 kuře ( mohou být ale i kuř. řízky )
- 350 g cibule
- 300 g šunky
- 300 g polotvrdého sýru
- 4 stroužky česneku
- sůl
- olej
Z kuřete odstraníme kůži, naporcujeme na malé porce ( pokud použijeme řízky, zlehka je naklepeme a rovněž naporcujeme ), osolíme ze všech stran a potřeme prolisovaným česnekem. Mísu z varného skla nebo pekáček vymažemeolejem, na dno naskládáme plátky šunky, na ni dáme polovinu porcí kuřete, zasypeme polovinou nakrájené cibule, zasypeme nahrubou nastrouhaným sýrem a pokapeme olejem. Znovu dáme šunku a celý postup opakujeme. Končíme nastrouhaným sýrem pokapaným olejem. Dlaní umačkáme, přikryjeme a necháme minimálně hodinu uležet. Pokud necháme přes noc - ještě lépe. Potom pečem zakryté, až do změknutí masa - cca 30 - 40 minut. Asi 10 minut před upečením odkryjeme, aby se vytvořila kůrčička.
Kuřecí prsa se zeleninou (jáhlové rizoto)
100 g rýže
180 g kuřecích prsíček
100 g mražených sekaných špalíčků ze špenátu
200 g sýra na posypání (bez barviva E160b)
1 ks žluté, nebo červené papriky
3 stroužky česneku
1 lžička másla
1 lžička himalájské soli
Postup přípravy:
Rýži uvaříme na mírném ohni podle návodu. Mezitím omyjeme papriku, kterou nakrájíme na nudličky. Kuřecí prsa nakrájíme na kousky. Na pánvi rozpustíme trochu másla, orestujeme kuřecí maso, papriku, po pár minutách stáhneme oheň a přidáme přiměřené množství nasekaných špalíčků špenátu, dusíme ještě chvíli pod pokličkou. Na konec osolíme, přisypeme nasekané stroužky česneku (množství jak kdo má rád). Podáváme se strouhaným sýrem.
Můžete přidat ještě rajčata nebo mraženou zeleninu.
Vege varianta se sójovým masem a jáhlami, recept v Bezmasých jídlech - Pohanka, jáhly, sója, kroupy
Holoubata na divoko
1. Holoubata se osolí, prsíčka se protknou slaninou, a buďto se rozkrájejí na půlky nebo se nechají vcelku a do každého se vloží očištěný žaludek, srdce a játra. Na kastrole se rozškvaří zbytky slaniny s kouskem másla, přidá se nakrájená kořenová zelenina a cibule, nějaký celý pepř, nové koření, bobkový list a tymián, když zelenina zrůžoví, vloží se do toho holoubata, opekou, podlijí polévkou nebo vodou a dusí se doměkka. Vyndají se na teplou mísu, šťáva se zapráší moukou, zaleje polévkou, přidá se citronová šťáva, cukr a lžička dobré rybízové marmelády, též trocha červeného vína. Půlky holoubat se v tom nechají přejít varem, pak vyndají na mísu a omáčka s na ně procedí. Podávají se s noky.
2. Slanina nakrájí se na kostky (na 4 holoubata 100 g), dá se na kastrol vyškvařit a škvarečky se vyberou. Do ní se přidá hrst postrouhaného perníku a nechá se osmažit. Na půlky rozkrájená osolená holoubata se vloží do toho, pokapou se citronovou šťávou a nechají se zvolna dusit. V jiné nádobě se na 40 g másla odusí všechna kořenová zelenina a koření, zaleje se vodou a vaří. Holoubata se pak touto vodou podlévají. Když změkla, vyndají se, do šťávy se dá trochu tmavé jíšky, citronové kůry, lžíce marmelády, kousek bílého a trochu páleného cukru, též trocha octa. Omáčka se povaří a přecedí na holoubata. Podává se k nim máslové těsto, knedlíky nebo bramborové krokety.
Dušená holoubata
Dobře očištěná holoubata se rozkrájí na čtvrtky. Na párek holoubat se dá na kastrolek jako malé slepičí vejce kousek nového másla, jedna malá, drobně rozsekaná cibule, půl malého bobkového lístku, štipek tymiánu, 5 zrnek pepře, 5 zrnek nového koření a kousek zázvoru, asi jako větší hrách a holoubata nasolená se do toho vloží a nalejí se na ně 2 lžíce vinného octa, přikrejí se pokličkou a nechají se doměkka dusit, přidá se k nim lžíce hovězí polévky, aby nevysmahly. Udušené se dají na jiný kastrolek a přikryjí se. Vezne se jako vlašský ořech kousek nového másla, prodělá se na talířku s vrchovatou lžící mouky, dá se do šťávy z holoubat a nechá se to pomalu vařiti. Připojí se k tomu 3 kostky do hněda upraženého cukru a hovězí polévky tolik, aby byla přiměřeně hustá omáčka. Připojí se do ní několik kapek citronové šťávy, přecedí se to na holoubata a nechá se na kraji plotny přejít var. Na stůl se dají k tomu dobré noky, neb knedlík. Pro hostinu dávají se obyčejně jen prsíčka z holoubat a do omáčky se přidá lžíce vína madeira.
Holoubata s jalovcem, velice dobrá
Holoubata se očistí, každé se špetkou soli nasolí a slaninou protáhne a malinko tlučeným pepřem popráší a práškem tlučeného hřebíčku postříkne. Na dno kastrolku se dají lístky slaniny, jedna menší rozkrájená cibule a na dvě holoubata 10 zrnek jalovce. Na to se vloží holoubátka, která se po obou stranách do žlutohněda opekou. Šťáva se zapráší půl lžící mouky, přidá se malinko honězí polévky a dle chuti citronová šťávy, omáčka se procedí, holoubata se rozkrájí na slušné dílky, polejou šťávou a nesou na stůl.
Jsou dobré k nim osmažené bramborky a kompot.
Holoubata s hořčicí
Dvě udušená holoubata se očistí, nasolí a slaninou na nudličky pokrájenou protáhnou. Na kastrlol se dá jako velký vlašský ořech kousek nového másla, holoubata se tam vloží a nachají se do žluta dusit. Poté se tam přidá čtvr litru hovězí polévky, malá rozkrájená cibule, 5 pepřů, 4 zrnka nového koření, půl bobkového listu a nechají se holoubata v tom vařit. Pak se vyndají, šťáva se zapráší lžičkou mouky a když to zažloutne, připojí se tam 4 lžíce červeného vína, 2 kostky upraženého cukru a nechá se var přejíti. Poté se to procedí, připojí se lde chuti citronové šťávy a kůry a lžíce francouzské hořčice. Poté se to již vařiti nesmí. Okusí se, jestli jest příjemně sladkokyselé, holoubata se tam vloží a nechají se na kraji plotny, aby zůstala teplá. Kolem mísy se dají noky, neb máslové koláčky. Jsou též dobrá pro hostinu.
Kuře na celeru s jalovcem, dle babičky Hojdarů
Kuře naporcujeme a jednotlivé porce osolíme. Do pekáčku dáme plátky slaniny na to kolečka celeru (plátky asi 5mm silné). Na toto naskládáme porce kuřete, zalejeme trochou vody a posypeme kuličkama jalovce (přiměřeně - na jedno kuře tak 5-6 kuliček).
Pekáček přikryjeme poklicí a pečeme doměkka. Občas kuře potíráme vypečenou šťávou, nakonec nechám trochu opéct kůrčičku.
Kuře křehké v jíše zelené
- 1 odleželé kuře
- sůl
- cukr
- vinný ocet
- čerstvá zelená petrželka
- šalvěj
- máta
- čtyři krajíce sušeného chleba
- 3 dl bílého vína
- 0,5 dl vinného octa
- mletá skořice
- mletý zázvor
Kuře dobře prosolíme a upečeme.
Utřeme petrželku, šalvěj a mátu, přidáme chleba, zalijeme teplým vínem, smícháme a procedíme. Pak směs zahřejeme, ale nevaříme. Omáčku lze buď přisladit, nebo naopak přiostřit vinným octem.
Upečená kuřata posypeme ještě na míse skořicí nebo zázvorem a podáváme.
Husa s podpoušťkou - staročeské jídlo
- Husa,
- cibule,
- máslo nebo husí sádlo,
- kmín,
- tymián,
- hladká mouka,
- vývar,
- citrónová kůra,
- bílé víno.
Husu upečeme běžným způsobem zvlášť.
Vedle toho osmahneme na másle nebo na husím sádle cibuli nakrájenou na kolečka. Přidáme kmín a tymián.
Když cibulka zhnědne, zaprášíme ji hladkou moukou a znovu osmahneme. Potom přilijeme vývar a do vzniklé omáčky vložíme upečenou husu ( můžeme také použít jen zbytky husího masa a připravit je takto jiným způsobem).
Společně povaříme.
Provařenou omáčku procedíme, přidáme omytou nastrouhanou citrónovou kůru a zalijeme bílým vínem.
Podle chuti můžeme osolit.
Vhodnou přílohou jsou vařené brambory.
Jiná varianta:
- zbytky pečené husy
- vývar
- kmín
- usušený chléb
- žlutá jíška
- vinný ocet
- citronová šťáva
- citrónová kůra
Do hrnce dáme vývar dle potřeby. Na půl litru omáčky dáme na špičku nože kmínu, dvě vrchovaté lžíce usušeného tlučeného chleba, lžička žluté jíšky, dle chuti vinného octa, lžička citronové šťávy, malinko citrónové kůry, ochutnáme, je-li příjemně nakyslá, malinko zavaříme. Potom tam vložíme zbytky pečené husy a necháme chvíli prohřát. Podáváme s vařenými brambory.
Hus pečená v dobrém kondimentu (po
staročesku)
1 mladá husa
1/2 l sladké smetany
6 žloutků
2 stroužky česneku
sůl
šafrán
Očištěná, vykuchaná, omytá husa se vloží na pekáč, potře se česnekem rozetřeným se solí a peče se doměkka za mírného podlévání.
Sádlo, které se z ní vyškvaří, se odebírá, aby nebyla příliš mastná.
Svaříme smetanu se žloutky, okořeníme šafránem, upečenou husu naporcujeme, zalijeme omáčkou a ještě chvíli povaříme.
Podáváme s vařenými nudlemi a salátem nebo s dušeným špenátem.
Kuře na skořici
- 1 kuře
- 3/4 kg brambor
- 2 cibule
- 10 stroužků česneku
- 1/8 másla
- 1 šálek kečupu
- mletá skořice
- sůl
Kuře naporcujeme osolíme a posypeme skořicí,oloupané brambory a cibuli nakrájíme na kolečka, česnek na plátky.
Do pekáčku dáme brambory,cibuli a na ně porce kuřete, posypeme česnekem a obložíme kousky másla. Podlijeme vodou a dáme na 20minut péct.
Potom kuře zalijeme kečupem,vše promícháme a dopečeme dalších 20-30min - zkrátka doměkka.
Kyselice z kohouta
Vezmi mléka a zvař a rejži tlučenou, a daj medu, koření: pepře, zázvoru, skořice, hřebíčků, květ, zavař dobře spolu, i vezmi kohouta, zabodni jej v oustech vnitř, potom opař čistě, odbeř kuoži od něho po zadku, nechaj zadku a noh pod kolena a křídel pod ramena, odbeř ho a maso sejmi od kostí a usekaj je velmi drobně, přičině jiného masa slepičího a zlup mandly, zkrájej drobně a řeckého vína daj do toho masa, a přičiň vajec nemnoho, oslaď cukrem, daj koření:
pepře, zázvoru, květu, šafránu a daj zase do té kůže, nenaplňuj příliš a zaší, potom vlož do kotla do horkého varu, ať to vře znenáhla, a na místo uvře, a vejma, vlož do studené vody a vejma z vody, daj na mísu, a tou kaší horkou polej okolo a nechajž stydnouti, vsyp mandly, a když chceš na mísu dáti, pozlať jemu nohy a hlavu.
Kuřecí jáhlové rizoto
400 g jáhel
400 g kuřecích prsíček
500 g červeného zelí
1 cibule
500 g kapusty
olej
sůl
pepř
majoránka
petrželová nať
česnek
Na oleji osmažíme cibulku, přidáme jáhly a opražíme. Zalijeme horkou vodou, osolíme a dusíme doměkka. Na oleji osmažíme kuřecí maso, přidáme zelí a kapustu, podlijeme trochou vody, osolíme a dusíme, až se voda odpaří.
Nakonec vmícháme jáhly, dochutíme česnekem, majoránkou, pepřem a sekanou petrželkou.