Masa různá - směsi, králík, kůzle,..
Kološvárské zelí
- 200g syrového vepřového masa
- 200 g uzeného bůčku
- 100 g pikantní klobásy
- 50 g sádla
- 80 g rýže
- 400 g kysaného zelí
- 1 cibule
- kmín, sůl
- majoránka
- 2+2 stroužky česneku
- paprika sladká
- 1,5 dcl mléka
- 1,5 dcl smetany
- 1 KL hladké mouky
Polovinu cibule osmažíme na sádle, přidáme kmín, kysané zelí a promícháme. Vepřové a uzené maso rozemeleme, přidáme vařenou rýži, sůl, pepř, 2 stroužky česneku, majoránku a zbylou část nastrouhané, nebo rozemleté cibule. Vše dobře promícháme. Polovinu zelí urovnáme do zapékací misky, na ně rozprostřeme připravenou náplň, poklademe kolečky klobásy a přikryjeme zbylým zelím. Mléko smícháme se smetanou, moukou, paprikou, solí a rozetřenými dvěma stroužky česneku. Zalijeme připravené zelí a v troubě dusíme pod pokličkou asi 30 minut. Na závěr odklopíme necháme zapéct.
Podáváme s opékanými, nebo vařenými bramborami.
Játra s rozmarýnem a cidrem
- 500 g kuřecích jater
- 1 jablko
- 1 cibule
- 1 stroužek česneku
- 100 ml cideru
- 150 ml šlehačky
- máslo a olivový olej
- sůl, pepř
- čerstvá rozmarýna
Játra osolíme a opepříme a dáme na pánev, na rozpálený olej s máslem. Rozložíme kousky jater vedle sebe, nikoli přes sebe, aby se pěkně orestovala. Cibuli a česnek nakrájíme najemno. Játra restujeme asi 3 minuty, opatrně obrátíme a přidáme česnek s cibulí. Restujeme další 2 minuty, pak játra vyndáme a do pánve přidáme jablko nakrájené na kousky. Necháme opéct, zalijeme cidrem a pánev odvaříme. Přidáme šlehačku a rozmarýnu a necháme spojit chutě. Játra vložíme zpět a prohřejeme.
Podáváme s rýží, opečenými bramborami.
Brokolicový koláč
Těsto:
- 180 g hladké mouky
- 100 g másla
- 1 vejce
- 1 KL soli
- 1 PL studené vody
Náplň:
- 150 g brokolice
- 200 g mletého masa
- sůl, pepř
- 1 paprika
- 2 cibule
- 50 ml smetany
- 2 vejce
- 50 g goudy
Z mouky, změklého másla a vody uhněteme hladké nelepivé těsto. Z těsta uděláme kouli, kterou zabalenou do fólie necháme minimálně 120 minut odpočívat v ledničce.
Těsto rozválíme na plát silný asi 5 mm a a vložíme je do vymazané zapékací mísy.
Brokolici necháme chvíli povařit, papriku a cibuli nakrájíme.
Maso okořeníme a rozetřeme na připravený koláč. Na masovou směs položíme kousky brokolice, cibuli a papriku. Vajíčka rozšleháme se šlehačkou a nastrouhaným sýrem a směsí celý koláč zalijeme.
Pečeme na 200°C.
Králičí závitky
- králičí hřbet
- sůl, pepř, česnek
- olej
Náplň:
- 2 plátky anglické slaniny
- celer
- hříbky (žampiony)
- cibule
- sůl
Jemně nakrájenou anglickou dáme na pánvičku, přidáme jemně nastrouhaný celer, houby a cibuli, osolíme a necháme smažit, až se slanina vyškvaří.
Na obalení:
- kmín
- jalovec
- majoránka
- sladká a pálivá paprika
- hladká sojová mouka
Králičí hřbet vykostíme a nakrájíme na špalíčky. Maso rozklepeme, okořeníme a naplníme. Na plátek masa dáme nádivku, přehneme napůl a jehlou sepneme.
Na misce smícháme čerstvě utlučený jalovec, kmín, majoránku, obě papriky a trochu mouky. V tom obalíme závitky a na pánvi smažíme. (asi 5 min z každé strany)
Podáváme s bramborem a čerstvou zeleninou.
Cuketové mleté řízky s bazalkou
- 500 g mletého masa
- 1 cuketa
- 1 vejce
- 2 vrchovaté lžíce strouhanky
- hrst bazalkových listů
- sůl, mletý pepř, majoránka
- 5 stroužků česneku
Mleté maso osolíme, okořeníme a promícháme s vejcem, rozmačkaným česnekem a strouhankou. Cuketu omyjeme (starší i oloupeme) a nastrouháme. Semena odstraníme. Nastrouháme nahrubo, osolíme, necháme odstát, pak vymačkáme přebytečnou vodu. Bazalkové listy posekáme najemno a oboje vmícháme do masa. Je-li směs příliš řídká, přidáme trochu strouhanky. Rukama namočenýma ve studené vodě formujeme kulaté placičky a skládáme na plech vyložený papírem na pečení. Vložíme do trouby vyhřáté na 200°C a pečeme 30 minut.
Podáváme s bramborovou kaší a zeleninovým salátem.
Cuketové soudky
- 1 cuketa
- 250 g mletého masa
- 1 cibule
- 5 stroužků česneku
- sůl, majoránka, mletý pepř
- olej
Cuketu nakrájíme na špalíčky asi 3 cm vysoké a vnitřek vydlabeme tak, aby vznikla miska. (Doporučuji opatrně oříznout asi 1 cm od okraje a pak pomocí lžičky vnitřek vydlabat.) Mleté maso okořeníme, přidáme nasekanou cibuli a cuketu a směsí naplníme soudky. Pekáč vyložíme pečícím papírem, naskládáme soudky, malinko podlijeme vodou a pečeme na 180°C. Před koncem pečení posypeme strouhaným sýrem.
Podáváme s brambory a zeleninovým salátem.
Králík na rozmarýnu
- 1 králík
- 3 cibule
- 5 stroužků česneku
- 1 dl bílého vína
- pár snítek rozmarýny
- sůl, pepř
- 100 g slaniny
- 100 g anglické slaniny
- vývar
- 3 PL oleje
- 1 PL másla
Králíka očistíme a prošpikujeme slaninou. Česnek utřeme se solí a vetřeme do masa. Lehce opepříme. Maso orestujeme na oleji, aby se zatáhlo. Do pekáče přidáme na plátky nakrájenou cibuli a kousky anglické slaniny. Podlijeme vývarem a vínem, přidáme máslo, posypeme čerstvým rozmarýnem a pečeme pod poklicí do změknutí. Na závěr krátce dopečeme bez poklice.
Podáváme s brambory.
Sedlákův trojitý řízek
- 200 g vepřové bez kosti
- 200 g kuřecích prsou
- 200 g svíčkové
- sůl
- grilovací koření
- koření na steak
- provensálské bylinky
- 100 g uzené slaniny
- 4 stroužky česneku
- 1 velká cibule
- olej
Každý druh masa nakrájíme na čtyři stejné plátky, naklepeme, osolíme, a jednotlivé druhy masa posypeme každé jinou směsí koření (např grilovací, provensálské, směs na steak,..). Poté maso opečeme doměkka a vyjmeme. Ve výpeku orestujeme kostičky, slaniny, přidáme tenké plátky česneku, nudličky cibule a restujeme, až cibule zesklovatí. Na každou porci dáme jeden plátek od každého druhu masa, přelijeme orestovanou cibulí a česnekem.
Vhodnou přílohou jsou různě upravené brambory.
Králík na hořčici
Králíka naporcujeme, prošpikujeme slaninou. Zbytek slaniny nakrájíme na kostičky, dáme na plech. Na to králíka, 6 větších cibulí nakrájíme na plátky, dáme na králíka, posolíme, pokmínujeme. (lepší je drcený kmín) Podlijeme vývarem a pečeme doměkka.Před dopečením naškrábeme králičí játra a přidáme ke králíkovi. ( zamíchat do šťávy)
Podáváme s kysaným zelím a knedlíkem.
Králík na černém pivě
- menší mladý králík
- 5 silnějších plátků slaniny
- 2 cibule
- 100 ml černého piva
- 1 lžička francouzské nebo plnotučné hořčice
- 1 lžíce octa
- 1 lžíce hladké mouky
- kousek másla
- bylinky - bazalka a tymián, česnek a petržel, mletý pepř, sůl, bobkový list, zelená petrželka, cukr
Tenoučké plátky slaniny a kolečka cibule na másle do růžova osmažíme, vložíme na ně porce králíka, které ze všech stran opečeme. Pak maso vyjmeme a do šťávy přidáme koření. Bylinkové kostky česnek a petržel, bazalka a tymián, sekanou petrželku, hořčici, ocet a cukr, osolíme, zaprášíme moukou a osmahneme. Zalijeme pivem, povaříme, do omáčky vložíme maso, přikryjeme poklicí a dusíme doměkka.
Podáváme s kynutým knedlíkem.
Králík se zelenými fazolkami
- 1 králíka
- 250 g cherry rajčátek
- 150 ml červeného vína
- 4 lžíce oleje
- 1 cibuli
- hladkou mouku
- špetku oregana
- vodu nebo zeleninový vývar na podlití
- 300 g mražených fazolových lusků
- sůl, pepř
Králíka naporcujeme, osolíme, opepříme a obalíme v hladké mouce. Ve velkém kastrolu podusíme na rozehřátém oleji na plátky nakrájenou mrkev a cibuli, přidáme porce králíka, lehce opečeme po obou stranách, podlijeme vínem. Dáme do trouby a dusíme pod pokličkou. Po chvilce přidáme cherry rajčátka, oregano a podle potřeby doplníme vodou. Rozmražené fazolky přidáme k masu, až když je téměř měkké. Před dokončením sejmeme pokličku a maso ještě necháme krátce opéct.
Podáváme s pečivem nebo s dušenými bramborami
Králík po doudlebsku
- 4 porce domácího králíka
- 200 g uzeného bůčku
- 3 stroužky česneku
- sůl
- 2 větší cibule
- 50 g slaniny
- 1 lžíce sádla
- 1 lžička hladké mouky
- 2,5 dcl vody
Očištěný králičí hřbet a běhy opláchneme a nasekáme na jednotlivé porce, které protkneme slaninou, osolíme a potřeme utřeným česnekem. Oloupanou cibuli nakrájíme na jemno, zpěníme na rozpáleném sádle, přidáme porce králíka, podlijeme a pečeme dozlatova za občasného přelévání šťávou. Opláchnutý uzený bůček uvaříme do poloměkka, nakrájíme na porce a dáme dopéci společně s králíkem. Šťávu vydusíme do tuku, zaprášíme moukou, osmahneme, zalijeme vodou nebo prochladlým vývarem z uzeného bůčku, rozšleháme a zvolna vaříme. Hotovou šťávu podle potřeby osolíme.
Podáváme s bramborovými, nebo chlupatými knedlíky
Králík ve worcesterské omáčce
- 3 lžíce worcesterské omáčky /nebo sojové /
- 1 lžíce soli
- 1 lžíce drceného kmínu
- 3 lžíce oleje
- 1 lžička pálivé papriky /nemusí být /
- 1 lžička sladké papriky
- 1/2 lžičky pepře
Vše smícháme a v této směsi obalíme porce králíka. Do kastrolu nebo pekáčku dáme na plátky pokrájené 2 cibule, na to poklademe kousky obaleného králíka, asi 1/2 másla nebo rostlinného tuku na pečení. Necháme do druhého dne v lednici a potom podlijeme vodou a v troubě dusíme doměkka. Příloha bramborový knedlík.
Králík načerno
- 1 králičí předek
- sůl
- 100g másla
- 1 malá mrkev
- 1 petržel
- ¼ menšího celeru
- 1 velká cibule
- 5 zrnek pepře
- 5 zrnek nového koření
- 1 bobkový list
- špetka tymiánu, citrónové kůry a zázvoru
- 250ml černého piva
- 80g strouhaného perníku
- 1 lžíce rybízové zavařeniny
- 1 lžíce šípkové zavařeniny
- 1 lžíce cukru
- 30g jader vlašských ořechů
- 5 suchých švestek
- 20g loupaných mandlí
- 30g hrozinek
- citrónová šťáva
- 2 lžíce červeného vína
Králičí předek omyjeme, utřeme dosucha a rozsekáme na menší kousky. Na másle zpěníme nadrobno nakrájenou cibuli a kořenovou zeleninu, vložíme králíka, osolíme, přidáme koření, zalijeme černým pivem a dusíme na mírném ohni. Podle potřeby podléváme horkou vodou. Měkké maso vyjmeme, do šťávy přidáme strouhaný perník, cukr a chvíli povaříme. Pak omáčku prolisujeme nebo rozmixujeme a podle chuti okyselíme citrónem. Přidáme vypeckované suché švestky, rozsekané ořechy, spařené hrozinky a na nudličky nakrájené mandle. Hotovou omáčkou přelijeme králíka a podáváme s houskovými knedlíky. Omáčku lze dochutit červeným vínem.
Králík s uzeným a houbami
- 1 mladého králíka
- 250 g libového uzeného masa
- 250 g hub (nejlépe hříbků)
- 12 malých cibulek (nakládaček)
- 1 lžíci mouky
- 1 sklenku bílého vína
- 4 lžíce vývaru
- olej
- máslo
- stroužek česneku
- sůl
- pepř
Králíka rozkrájíme na menší porce a na rozpáleném oleji rychle opečeme. Přidáme kousek másla, maso osolíme a opepříme a necháme zezlatovět. Pak posypeme moukou, kterou za stálého míchání necháme hnědnout. Rychle zalijeme vývarem a vínem a dáme na dobrou půl hodinu dusit. Mezitím si nakrájíme uzené maso na kostičky. Rozkrájíme cibulky a stroužek česneku a všechno na másle osmažíme a přidáme ke králíku spolu s rozkrájenými houbami.Pak opět přiklopíme a necháme pomalu dusit další půl hodiny.
- 1 domácí králík
- 100 g šunky
- 100 g hub
- 1 cibule
- 2 lžíce tuku (olej nebo sádlo)
- 1 lžíce másla
- 1 dl smetany ke šlehání
- citronová šťáva
- sůl
- pepř
- zelená petrželka
- 1 lžíce hladké mouky
Na tuku osmažit nakrájenou cibulku do zlatova. Přidat k ní králíka, osolit, opepřit, podlít trošku vodou, přidat kousek bujónu. Přikrýt pokličkou a podusit do měkka.
Mezitím nakrájet šunku na nudličky a houby na plátky, vše podusit na másle, zaprášit moukou, osmahnout, zalít smetanou a dusit cca 2 minuty.
Směs přidat k měkkému králíkovi, dochutit citrónem přidat nakrájenou zelenou petrželku, provařit.
Ten správný šmak celému receptu dodá citrón a zelená petrželka!
- 1 králík
- 1 cibule
- 1 vejce
- 1 Pl oleje
- 100 g sterilovaných žampionů
- 100 g brokolice
- sůl, pepř
- mletá sladká paprika
- 1 králík celý nebo 6 stehen
- 100 ml octa
- 200 ml červeného vína
- zelená petrželka
- kousek celerové natě nebo stonek řapíkatého celeru
- 8 lžic olivového oleje
- 4 mrkve
- 4 cibule
- 8 stroužků česneku
- 2 bobkové listy
- větvička čerstvého rozmarýnu
- 4 lžíce rajčatového protlaku
- sůl a pepř
Mrkev oloupeme a nakrájíme na větší špalíčky. Česnek oloupeme a nakrájíme na plátky. Cibuli oloupeme a nakrájíme na osminky. Králíka očistíme, odblaníme, omyjeme, osušíme a naporcujeme. Porce masa vložíme do mísy a přelijeme octem a vínem, přidáme celerovou nať nebo řapíkatý celer, mrkev, česnek, cibuli, 4 lžíce olivového oleje, bobkové listy a rozmarýn. Přikryjeme poklicí a vložíme do lednice, marinujeme do druhého dne. Během té doby králíka otáčíme a promícháváme. Druhý den porce králíka osolíme, opepříme a opečeme na 4 lžících olivového oleje dozlatova. Opečené porce přendáme do pekáče, přidáme rajčatový protlak, marinádu se zeleninou a kořením a pečeme v troubě do změknutí. Během pečení maso přeléváme vypečenou šťávou, podle potřeby podlijeme horkou vodou nebo vývarem.
Doporučená příloha:
rýže, brambory, knedlík...
Králík místo veveřice
- 4 králičí stehna
- mrkev
- sůl
- pepř
- 1 PL čerstvého zázvoru
- hřebíček
- šafrán
- švestková povidla
- perník na strouhání
- červené víno
Do hovězího silného vývaru vložíme králíka a zvolna vaříme
Jícha – cibule, mrkev, švestková povidla, červené víno, mrkev nastrouhanou nahrubo, sušené švestky, koření, perník
Cibuli vložíme na rozpálené máslo, přidáme mrkev a vše opečeme. Přidáme povidla a zalijeme červeným vínem. Přidáme skořici, badyán a trochu hřebíčku. Zředíme hovězím vývarem. Perník nastrouháme a vložíme do omáčky, necháme společně vařit, aby perník omáčku zahustil. Můžeme přidat hovězí polévku a vše přecedíme. Nakonec přidáme sušené švestky na dochucení a provaříme 10 min.
Příloha- kroupy
Na rozpálené sádlo vložíme cibulku, přidáme česnek, orestujeme a vložíme namočené kroupy. Mírně osolíme, opepříme a přilijeme hovězí polévku. Společně povaříme a na závěr přidáme čerstvou majoránku.
Kroupovou přílohu dáváme v malém množství, je velmi sytý.
Nakonec doplníme snítkou majoránky.
Králík na česnekové omáčce
- 1 králík
- sůl
- mletý pepř
- 8 ks celého pepře
- 5 kusů nového koření
- 2 česneky
- majoránka
- olej
- zakysaná smetana
- hladká mouka
- máslo
Králíka dáme vařit do vody, přidáme 8 celých pepřů, 5 kusů nového koření, osolíme a vaříme doměkka. Utřeme 12 stroužků česneku, přidáme mletý pepř, majoránku, zakápneme olejem a necháme uležet. Měkké maso vyndáme i s kořením, vývar zahustíme zakysanou smetanou a moukou. Přidáme česnek, dochutíme solí. Zjemníme máslem. Omáčka je bílá krémová a podáváme ji s houskovým knedlíkem.
Králik na pepři
- králik
- 4ks cibule
- troška oleje
- pepř
- sůl
Na trošku oleje dáme nakrájené čtyři velké cibule a na to položíme posoleného a na čtvrtky nakrájeného králika,potom ho hrubě posypeme pepřem jen z odkryté strany a necháme pomalu dusit . Asi po půl hodině králika otočíme a posypeme ho pepřem z druhé strany.Dusíme další půl hodiny a podle potřeby otáčíme. Podlévat není vůbec třeba cibule pustí spousty šťávy a pálivou chuť pepře částečně pohltí.Dusíme až do změknutí králika.Podáváme s rýži nebo bramborem.
Nadívaný králík
- 800 g králičího hřbetu a kýty
- sůl
- 1 cibule
- 40 g másla
- 10 g hladké mouky
Nádivka:
- 150 g bílého pečiva
- 2 vejce
- mléko
- 20 g másla
- muškátový květ
- zelená petrželka
- sůl
- pepř
Nejprve si připravíme nádivku. Pečivo nakrájíme na kostičky, zvlhčíme mlékem a rozehřátým máslem, přidáme vajíčka, okořeníme muškátovým květem, jemně nasekanou petrželkou, solí, pepřem a promícháme. Potom v králičím hřbetu a kýtě uděláme ostrým nožem otvor, osolíme, maso naplníme nádivkou a upevníme jehlami na masové závitky. Do pekáčku dáme kousky másla, posypeme nadrobno nakrájenou cibulí, vložíme připraveného králíka, podlijme trochou vody a dáme péci do předehřáté trouby. Měkké maso vyjmeme, šťávu zaprášíme moukou a po zasmahnutí zalijeme teplou vodou. Chvíli povaříme. Na talířích přelijeme maso připravenou omáčkou. Podáváme s rýží.
Králík na smetaně
- zadní králičí maso
- anglická slanina
- sádlo
- sůl
- cibule
- mrkev
- petržel
- celer
- celý pepř
- nové koření
- bobkový list
- tymián
- ocet
- vývar nebo masox
- cukr
- hořčice
- zakysaná smetana
- citrón
Na pánvi rozškvaříme na kousky nakrájenou slaninu. Přidáme osolené maso, nakrájenou zeleninu, koření a podlijeme masovým vývarem. Ve vyhřáté troubě pečeme doměkka. Upečené maso vyjmeme a naporcujeme. Z výpeku vytáhneme koření, výpek propasírujeme, přidáme trochu cukru, hořčici, zakysanou smetanu a zakápneme citrónovou šťávou. Do této omáčky vložíme maso a důkladně prohřejeme.
Masovo-zeleninová směs s jahelnými knedlíčky
- 700 g libového masa (telecí, kuřecí, krutí aj.)
- 3 cibule
- pepř
- 3 lžíce oleje
- 1 menší lilek
- 2 cukety
- 2 červené a 2 žluté papriky
- 3 stroužky česneku
- 250 ml bílého vína
- 500 ml masového vývaru
- 500 g sterilovaných loupaných rajčat nebo 1 protlak
- 100 g lučiny nebo kysané smetany
- 1 lžíce škrobové moučky
- 2 lžičky provensálského koření
- 1 svazek bazalky
- 100 g jáhel
- 50 g sušené bramborové kaše (3 vařené brambory)
- 200 ml mléka
- lžíce másla
- sůl
- 2 lžíce pšeničné mouky
- 2 vejce
Libové maso osolíme, opepříme a opečeme na rozehřátém tuku. Přidáme cibuli rozkrájenou na čtvrtky, česnek a krátce osmažíme. Přilijeme víno a vložíme cca na 1 hodinu do trouby. Během pečení maso několikrát podléváme vývarem nebo horkou vodou.
Mezitím očistíme a nakrájíme zbylou zeleninu na kousky a cca po 30-40 minutách přidáme k masu. Pečeme ještě asi 30 minut. Jáhly propereme, 2-3krát spaříme, propláchneme a nasypeme do osoleného mléka. Zlehka mícháme, na mírném ohni vaříme do změknutí obilek. Přidáme máslo, necháme trochu vychladnout.
Přidáme žloutky, bramborovou kaši, usekanou bazalku nebo petrželku, pšeničnou mouku a dobře promícháme. Z bílku ušleháme sníh a pomalu ho zapracujeme do těsta. Rukama namočenýma do studené vody vytvarujeme malé knedlíčky, které vyváříme v osolené vodě. Směs masa a zeleniny vyjmeme z pekáče.
Do vypečené šťávy dáme rajčata, zjemníme lučinou a zahustíme škrobovou moučkou rozmíchanou ve trošce vody. Krátce povaříme, okořeníme pepřem a provensálskými bylinkami. Podáváme s jahelnými knedlíčky politými omáčkou.
Zdobíme bazalkou.
Divoký králík babičky Hojdarů
- 1 naporcovaný kralik
- 1/2 l tmavého piva
- 2 středně velké cibule
- 100g slaniny
- hořčici
- 2 bobkové listy
- tymián
- pepř
- sůl a mouku
Dily králika potřeme hořčicí a obalíme v mouce. Posolíme, popepříme a dáme trochu tymiánu. Osmahneme cibule se slaninou a dáme na to dily králika. Osmahneme z obou stran.
Přilijeme pivo, přidáme bobkový list a pod pokličkou pečeme asi 1,5 hodiny.
Staročeský kuthan
- 1/2 kg zadní hovězí
- 1/2 kg vepřový bůček
- 3 různé pikantní klobásy
- 20 dkg anglické slaniny
- 20 dkg plnotučné hořčice (malý kelímek)
- 20 dkg kremžské hořčice (malý kelímek)
- Sůl, pepř, trochu mleté sladké papriky, špetka chilli koření(může se vynechat)
- 1/2 cibule
- 2 smetany 11%
Maso a slaninu nakrájet na kostičky, klobásy na kolečka. Vše smíchat (kromě cibule a smetany). Nechat uležet min. 2 hod.(nejlépe přes noc).
Dáme do pekáče, trochu podlijeme a pečeme asi 1,5 hod, až hovězí maso změkne.
Přidáme jemně nakrájenou cibuli, pečeme dále 20 min., nakonec zamíchat smetanu a chvíli péct, až směs zrůžoví (udělá se ten správný sosík).
Příloha: knedlík, chléb, pečené brambory, příp. sterilované okurky.
Slezský bigos
- 500 gr. hov. masa
- 500 gr. vepř. masa
- 300 gr. kuřete nebo krůty
- 100 gr. slaniny 1-2 nožky domací, či jiné oblíbené klobásy
- 500 gr. kysaného zelí
- 1 menší hlávka bílého zelí
- 4 cibule
- 1 hrnek sušených hřibů
- sádlo, nebo olej
- sůl
- ml. pepř
- kmín na maso
- ocet, cukr, sůl a kmín do hlávkového zelí
Nakrájíme jednotlivé druhy masa na kostky, pokrájíme zelí a všechnu cibuli. Namočíme houby.
Na zpěněnou cibuli dáme dusit kysané zelí.
V dalším kastrólu zpěníme cibuli, zalejeme ji hrnkem vody, přidáme ocet, cukr, kmín, sůl a pokrájené zelí. Dáme také dusit.
Ve třetím kastrólu /já používám ten největší, co mám/ osmahneme slaninu na troše tuku a 2 cibule, pak přidáme hovězí maso a opečeme ho. Okořeníme kmínem a přilejeme hřiby i s tekutinou. Přikryté dusíme asi půl hod., přidáme vepřové, až se zatáhne, tak drůbeží maso. Kořeníme a solíme dle vlastní chuti. Pomalu dusíme do změknutí, klobásku pokrájenou na půlkolečka přimícháme do hotového masa.
Finále : do masové směsi vmícháme postupně obě zelí - proto ten největší kastról.
Jihočeský bouchanec
- 500 g hrubé mouky
- 2 vejce
- lžíce studené vody
- sůl
- 400 g pečeného kůzlete
- 50 g másla
- 2 dl masového vývaru
Z mouky, vajec, vody a soli zaděláme velmi tuhé těsto, které necháme 15 minut odpočinout.
Pak je nahrubo nastrouháme, rozprostřeme na vál a po uschnutí v troubě dorůžova upražíme.
Přidáme mleté pečené maso, vše zalijeme osoleným vývarem, v němž jsme rozpustili máslo a dusíme.
Vánoční masová paštika
- vepřový bůček
- drůbeží játra
- drůbeží srdíčka
- cibule
- francouzská pikantní hořčice
- kmín
- pepř
- sůl
Vepřový bůček, játra a srdíčka osolíme, opepříme, okmínujeme a s pokrájenou cibulí dáme do pekáčku. Pečeme ve středně vyhřáté troubě.
Upečené maso nakrájíme na menší kousky a i s vypečenou šťávou vložíme ještě teplé do mixéru s ostrými noži. Přidáme hořčici a důkladně rozmixujeme.
Směs nalijeme do mističek, ve kterých paštiku dáme do lednice vychladnout.
Sváteční uzená pečeně z Hané
- 1000 g vepřových uzených kotlet vcelku
- 750 g zadního hovězího masa
- 80 g slaniny
- 40 g másla
- 1 mrkev
- 1 petržel
- 1 cibule
- polovina celeru
- nové koření
- bobkový list
- muškátový květ
- 1/4 l červeného vína
- 1 lžíce hladké mouky
- mletý pepř
- sůl
Uzené maso pokrájíme mezi žebry na plátky, ale dokrojíme jen ke kosti tak, aby kus zůstal vcelku. Hovězí maso nakrájíme na tenké řízky, které protáhneme slaninou a vkládáme je vždy mezi dvě uzené kotlety. Nezapomeneme opepřit, osolit a okořenit květem. Pak celý kus dobře zavážeme nití, aby držel těsně pohromadě. Vložíme s plátky očištěné zeleniny na pekáč do rozpáleného omastku a pečeme. Nakonec šťávu vysmahneme, zaprášíme moukou, zředíme horkou vodou, povaříme a přecedíme na maso. Podáváme s dušenou rýží nebo s různými druhy těstovin.