Domácí pohoštění 2
Paštika vege
- 100 g vařených sójových bobů
- 100 g vařeného sójového masa
- 100 g hub
- 1 cibule
- 3 stoužky česneku
- růžová himalájská sůl
- pepř
- tymián
- zázvor
- muškátový oříšek
- bazalka
- drcený kmín
- olej
Na oleji zpěníme cibulku, přidáme česnek nakrájený na plátky a orestujeme. Houby očistíme, nakrájíme na kousky, přidáme k cibuli a dusíme doměkka. Necháme vystydnout.
Vše rozmixujeme, nebo 2x semeleme na masovém strojku. Přidáme koření, opepříme a dosolíme.
Formu na paštiku dobře vymažeme olejem a vysypeme strouhanou houskou. Naplníme paštikovou směsí a dáme do pekáčku s cca 3 cm vrstvou vody. Vložíme do trouby vyhřáté na 120°C a pečeme 1 hodinu. Hotovou paštiku necháme vychladnout a v lednici do druhého dne odležet.
Podáváme s pečivem nebo s chlebem.
Tip: Do paštiky můžeme přidat oloupané a posekané mandle, brusinky, zelený pepř, část hub nasekaných na kousky,....
Pesto z jarní cibulky
- jarní cibulka
- himalájská sůl
- olivový olej
- bazalka
- rozmarýna
- oregáno
Jarní cibulku nakrájíme na menší kousky a rozmixujeme. Přidáme bylinky, osolíme a pomalu přidáváme olivový olej a mixujeme. Mixujeme už jen krátce, aby bazalka nezhořkla.
Tip: Pesto dáme do tvořítek na led a v mrazáku uchováme na horší časy.
Ananasový džem s jablky
- 650 g ananas
- 500 g jablek
- 350 g pomerančů
- šťáva ze 2 citronů
- 37,5 g gelfixu 2:1 (1,5 balíčku)
- 750 g cukru
Pomeranče oloupáme, odstraníme bílá vlákna. Jablka oloupáme a odstraníme jádřince. Ananas oloupáme a nakrájíme na menší kusy, pak spolu s jablky a pomeranči na jemno rozmixujeme. Dáme do hrnce, přidáme šťávu z citronů a gelfix smíchaný se 2 PL cukru. Uvedeme do varu, povaříme 1 min a přidáme zbylý cukr. Za stálého míchání vaříme 5 min.
Směsí naplníme sterilizované sklenice, dobře uzavřeme a otočíme víčkem dolů. Necháme vystydnout, nejlépe do druhého dne.
Ananasový džem s broskvemi
- 500 g ananasu
- 500 g broskví
- 300 g grep (1 velký grep)
- 750 g cukru
- šťáva z 1 citronu
- 200 g vody
- vanilková esence
- 37,5 g gelfix 2:1 (1,5 balíčku)
Grep oloupáme, odstraníme bílá vlákna. Broskve oloupáme a odstraníme pecky. Ananas oloupáme a nakrájíme na menší kusy, pak spolu s broskvemi a grepem na jemno rozmixujeme. Dáme do hrnce, přidáme šťávu z citronů, vanilkovou esenci a vodu, abychom měli 1500 g směsi. Přidáme gelfix smíchaný se 2 PL cukru. Uvedeme do varu, povaříme 1 min a přidáme zbylý cukr. Za stálého míchání vaříme 5 min.
Směsí naplníme sterilizované sklenice, dobře uzavřeme a otočíme víčkem dolů. Necháme vystydnout, nejlépe do druhého dne.
Tofu
- 500 g sojových bobů
- 2 PL citronové šťávy
- 1 PL balsamikového octa
- mořská sůl
Sóju zalijeme vodou a propíráme. Vodu slijeme a propírání opakujeme, dokud voda nezůstane čistá. Propranou sóju zalijeme čistou vodou tak, aby vrstva vody nad sójou byla alespoň tak vysoká jako byla vrstva samotné sóji v nádobě a necháme přes noc stát.
Nabobtnalou sóju rozmixujeme mixérem na co nejjemnější kaši. Kaši za neustálého míchání přivedeme těsně pod bod varu. (Vařící směs rychle nabývá a pění, pěnu je nutné sbírat.) Na bodu varu kaši necháme cca 10 minut. Pokud nám kaše během vaření zhoustla, tak přidáme vodu, aby byla řídká jako na začátku.
Mezitím si připravíme hrnec s cedníkem, vyloženým látkou a horkou hmotu přelijeme přes plátno a dobře vymačkáme. Získáme sójové mléko a okaru, kterou můžeme využít pro přípravu polévek, zeleninových talířů i salátů, je to polotovar vhodný pro výrobu karbanátků, paštik a pomazánek, může se přidávat i do párků a klobás. Může se použít při přípravě slaných, ale i sladkých pokrmů. Upečením získá chuť kokosových ořechů, můžeme ji použít do ořechových náplní, místo tvarohu do koláčů.
Citronovou šťávu, balsamikový ocet a sůl rozmícháme ve sklenici vody a vše vmícháme do sójového mléka. necháme asi 5 min odstát, mléko se srazí. Opatrně promícháváme.
Opět přelijeme vše přes cedník, vyložený plátnem. Sýřeninu v látce začneme ždímat (látku uchopíme tak, aby v ní sýřenina byla jako v měšci, do dlaně sevřeme látku nad sýřeninou a začneme se sýřeninou otáčet v jednom směru a látku tím budeme nad sýřeninou “utahovat”). Lisujeme max. 20 minut.
Hotové tofu krájíme na plátky. Pokud tofu nezpracujeme hned, tak ho co nejrychleji dáme do studené vody a do lednice. Každý den vodu vyměňujeme. Takto může tofu vydržet několik dní.
Cibulová marmeláda
- 25g másla
- 1kg červené cibule
- 100ml ocet balsamico
- 50g tmavého cukru
- sůl a čerstvě mletý černý pepř
- větvička čerstvého tymiánu
Na větším kastrolu rozpustíme máslo a cukr. Necháme lehce zkaramelizovat, přidáme cibuli, nakrájenou na kolečka, sůl, pepř a tymián. Vaříme na nižší teplotu, dokud cibule nezprůhlení, ale není opečená. Občas zamícháme. Přidáme balsamicový ocet, zvýšíme teplotu a vaříme na prudším ohni 25-30 minut - cibule získá mahagonovou barvu a tekutina se odpařením zredukuje na polovinu. Tymián odstraníme. Uchováváme v lednici cca 14 dní, nebo dáme do skleniček.
Podáváme s masem, sýry, paštikou, přidáváme do polévek, omáček,..