Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak přežít zimu bez nemocí a úhony

13. 10. 2011

Zázvor s citronem v medu               citron-a-zazvor-v-medu.jpg

Vždy pomůže na kašel a chrapot. Zázvor lékařský je tropická bylina, která obsahuje významné silice a pryskyřičné látky. V Číně a Japonsku patří mezi důležité léčivé rostliny. Působí mimo jiné na průduškové astma, tuberkulózu, vysoký tlak, jaterní choroby a jako povzbuzující prostředek. Je vynikající při kašli, nachlazení, k uvolnění hlenů, při žaludečních potížích, nevolnosti.

  • zázvor
  • citron
  • med

Citron oloupeme, pečlivě očistíme od bílé části kůry (je hořká) a nakrájíme na plátky. Zázvor oloupeme a rovněž nakrájíme na plátky. Vše střídavě vložíme do sklenice, zalijeme medem a necháme 5-7 dní louhovat.

Přidáváme lžičku ochuceného medu do čaje, vody,..

POZOR: Je to určené pro rychlou spotřebu, dlouho nevydrží.

1. Olivový olej
Jak pomáhá: Zvláčňuje popraskané ruce a rty Předtím, než vyjdete do zimy, potřete si ruce a rty olivovým olejem. Funguje také obyčejné máslo či margarín, ale na rozdíl od olivového oleje se tak dobře nevsáknou.
2. Váleček
Jak pomáhá: Zahřeje nohy Jeden z nejjednodušších způsobů, jak se zbavit studených nohou je masáž válečkem. Jezděte jím po chodidlech po dobu 3 minut. Váleček má ještě jeden blahodárný vliv. Pomůže vám natáhnout šlachy, takže se vám bude snáze chodit po vánočních nákupech.
3. Kuřecí polévka
Jak pomáhá: Zmírňuje příznaky nachlazení Při nachlazení pijte nejen dostatek tekutin, ale dopřejte si i dva talíře kuřecí polévky denně. Většinu infekcí dýchacího ústrojí způsobuje produkce bílých krvinek, kterým se říká neurophily, ty zvyšují produkci hlenu. Kuřecí polévka zabraňuje tvorbě neurophilů.
4. Láhev horké vody
Jak pomáhá: Posiluje imunitu Kdykoliv cítíte, že na vás »něco leze«, přiložte láhev s horkou vodou k vašemu hrudníku. Přesně pod hrudní kostí se nachází brzlík, který vytváří T-lymfocyty, buňky, jež jsou základem obranných funkcí organismu. Teplem jejich činnost posílíte.
5. Láhev whisky
Jak pomáhá: Likviduje bolest v krku Někteří odborníci doporučují kloktat whisky s vodou. To by bylo ale zbytečné plýtvání. Úplně nejlepší je whisku vypít. Připravte si ozdravný nápoj. Vymačkejte půlku citronu, přidejte trochu horké vody, lžíci whisky a lžičku medu. Pokud nepijete alkohol, kloktejte slanou vodu.
6.Žvýkačka bez cukru
Jak pomáhá: Udržuje v kondici uši Zánět uší patří k nepříjemným bolestem. Bohužel patří k častým nemocem zimního období. Při chřipce se smrkáním dostává hlen i do ušní trubice. Podle vědců se ale riziko, že onemocníte zánětem ucha snižuje o polovinu, žvýkáte-li pětkrát denně. Akt žvýkání totiž posouvá hlen z ucha. Sladidlo xylitol, které se dává do žvýkaček bez cukru navíc napadá bakterie, které problém způsobují.
7.Polštář navíc
Jak pomáhá: Ničí kašel Pokud trpíte kašlem, určitě vám neuniklo, že váš stav se v noci zhoršuje. Je to proto, že se řasinky, kterým se říká cilia a které se vyskytují kolem plic a průdušek, narovnají a nemohou posouvat vrstvu hlenu. Hlen se pak hromadí, což způsobuje kašel. Když si hlavu podepřete polštářem navíc, chloupky zůstanou v původním stavu. Pokud netrpíte hlenovým kašlem, ale spíše suchým a šimravým kašlem, zkuste si dát prst do ucha a lehce jím zatřást.
8.Žárovka
Jak pomáhá: Zlepšuje náladu V zimě se častěji cítíme pod psa. Nedostatek sluníčka snižuje hladinu hormonu štěstí serotoninu. Minutové cvičení s žárovkou vám jej pomůže doplnit. Sedněte si do místnosti, ve které můžete zhasnout. Vezměte posuvnou lampu s 60wattovou žárovkou. Posaďte se metr od lampy, ujistěte se, že ji můžete zhasnout z místa, na němž sedíte. Rozsviťte lampu a dívejte se do ní jednu minutu. Pak ji zhasněte, zavřete oči a soustřeďte se na záblesk světla, které máte před sebou, dokud nezmizí.

9.Kysané zelí

Má vyšší obsah vitamínu C než pomeranč, vitamíny K, B, železo, hořčík i fosfor a proto se řadí mezi vitamínové bomby. Je jedním z nejúčinnějších pomocníků v boji s chřipkou a nachlazením. Navíc detoxikuje organismus. 

10.Obklad ze sádla

Nesolené vepřové, kuřecí či kachní sádlo natřete v silnější vrstvě na hrudník, překryjte igelitem a následně silným ručníkem nebo bavlněnou tkaninou a uložte se do tepla.
Pomáhá: při suchém dráždivém kašli

11.Cibulový čaj, sirup a obklad, ponožky,...

Základ je najemno nakrájená cibule. Pokud ji zalijete horkou vodou a necháte louhovat 15 minut, získáte léčivý čaj. Když ji zalijete medem či zasypete cukrem, získáte cibulový sirup. Skladujte ho v chladničce, ale vždy po 24 hodinách udělejte čerstvý. Při zánětu hlasivek pomáhá obklad z cibule, kterou jen nasucho ohřejte na pánvi, zabalte do bavlněného šátku a přiložte na krk. 

Cibulové ponožky mají silný čistící efekt, regulují proces látkové výměny, uvolňují hlen, mírní bolesti, přes reflexní zóny na chodidlech mohou rozvinout účinek na celé tělo. Připravíme si je tak, že rozkrájíme nadrobno 1 velkou cibuli, rozložíme ji na lněný nebo bavlněný šátek, rozmačkáme ji a ohřejeme na pergamenovém papíru na topení nebo na obrácené pokličce hrnce. Nakonec položíme na chodidlo, tak aby cibule dotýkala pokožky a přetáhneme přes ni ponožky, nohy udržujeme v teple. Dítě by mělo mít ponožky po celou noc.

Cibulové pytlíčky pomáhají uvolňovat hlen, doporučuji je aplikovat u dětí, které mají rýmu a kašel. Díky pytlíčkům děti během noci lehčeji spí, protože se jim uvolní ucpaný nos. Pytlík si připravíme tak, že nadrobno nakrájíme 1 velkou cibuli, nasypeme ji do lněného nebo bavlněného šátku, rozmačkáme, zavážeme a pověsíme blízko hlavy dítěte. Necháme ho viset po celou noc.

12.Tvarohový zábal
Tvarohový zábal můžeme použít při kašli, chrapotu a zánětech všeho druhu. Tvaroh během svého působení zahájí proces mléčného kvašení, čímž začne pohlcovat zánětlivé látky, zmírní otok, povzbudí prokrvení. Připravíme si ho tak, že 1 vaničku netučného tvarohu natřeme asi v 0,5 centimetrové vrstvě na lněný nebo bavlněný šátek, ten zabalíme a položíme na prsa (nebo na místo, kde probíhá zánět) tak, aby mezi pokožkou a tvarohem byla jen 1 vrstva šátku. Nakonec ještě upevníme například šálou.

13.Mléko s medem

Zahřáté mléko nalijte do šálku a rozmíchejte v něm med. Při pocitu suchého hrdla přidejte i kousek čerstvého másla. Nápoj by měl být přiměřeně teplý, nepijte ho však horký.
Pomáhá: při zánětu krku

14.Česnek s medem

Do zavařovací sklenice nalijte med, přidejte prolisovaný česnek a směs dobře promíchejte. Na menší hrneček použijte alespoň 5 stroužků česneku. Směs skladujte v chladničce a denně jezte alespoň 1 lžičku jako prevenci. Pokud jste již nemocní, zvyšte dávkování na 3 lžičky.
Pomáhá: při nachlazení i jako prevence

15.Bylinkový čaj s medem

Nejvhodnější jsou různé druhy bylinných čajů. Med vždy přidávejte až po vylouhování čaje, příliš horká voda snižuje antivirové účinky medu.
Pomáhá: snižuje horečku  

Jaké bylinky na čaj?

Jitrocel – pomáhá při suchém dráždivém kašli
Lípa – podporuje pocení při teplotě
Šípek – působí preventivně
Černý bez – pomáhá při teplotě
Šalvěj – zmírňuje záněty hrdla a angínu
Rakytník – posiluje imunitu, působí preventivně
Bazalka – zmírňuje kaše

+ Extra tip: Zázvorový čaj

Zalijte vodou pořádný kus nastrouhaného kořene zázvoru a nechte řádně vylouhovat. Silný nálev oslaďte medem a vypijte dokud je teplý.
Pomáhá:
při nachlazení, kašli, bolestech v krku a prvních příznacích chřipky

16. Medicína na kašel od Kovářky

  • 1 sáček tymiánu (8 - 15 gramů)
  • 200gr cukru
  • 250ml vody

Vodu s cukrem vaříme na mírném ohni 20 minut a odstavíme.
Přidáme celý sáček tymiánu  a necháme louhovat do vychladnutí. Scedíme do tmavé skleničky s víčkem.

Užíváme po lžičkách děti 5 krát denně, dospělí až 5x denně polévkovou lžíci.
Nenamáčet do lektvaru olíznutou lžičku!!!!

Uchováváme v chladu.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář