Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čištění mědi, mosazi, stříbra,....

1. 4. 2012

Měď: umícháme pastu ze stejného poměru vinného octa a soli, naneseme na nádobí, přetřeme, opláchneme. Nikdy neumýváme v myčce, protože by se měď zabarvila dozelena!

Měděné nádobí krásně vyčistíte, posypete-li hrnce jedlou sodou, pokropíme octem a za pomocí půlky citrony coby „rýžáku“ vyčistíme. Po důkladném opláchnutí je měděné nádobí lesklé jako nové.

Jiný návod pro očištění zoxidované mědi: vytvořte směs ze 100 g kyseliny citronové, 10 ml jaru a 1 litru vody.

Mosaz: smícháme citronovou šťávu a lžíci soli, naneseme a necháme zaschnout, opláchneme.

Kečup je výborný prostředek na čištění mosazi, především na zrezivělé části nebo na mosaz bez lesku.

Ocel: nádobí by se mělo nechat 30 minut namočené v octu, poté omyjte mýdlovou vodou

Chrom: mouku nebo vazelínu naneseme na hadřík, kterým přetřeme nádobí. Také lze použít coca-colu - hadřík se namočí do tekutiny, nádobí se potře a nechá zaschnout. Poté vyleštěte.
Zašpiněné předměty z chromu snadno vyčistíme hadrem namočeným v petroleji. Stejně vhodný je i acetonový odlakovač na nehty. Obě chemikálie však musíme důkladně a pečlivě opláchnout čistou vodou.
Chcete-li čistý chrom, otřete měkkým hadříkem namočeným v neředěné bílý nebo jablečného octa.
Baby olej: Naneste dětský olej s měkkým hadříkem a lesk na odstranění skvrn z chromových lišt na vodovodní baterie, kuchyňské spotřebiče, vozidel atd.
Alobal: rázně skvrny vyčistit rez na vůz s nárazníky zmuchlaný kus hliníkové fólie, lesklá stranou nahoru. Také funguje na chromovanými šachty golfových klubů.
Chrome baterie: jsou snadno vyčistit mýdlovou vodou. Opláchněte a otřete do sucha papírovou utěrkou obnovit lesk. Starým kartáčkem na zuby pomáhá získat vklady špíny zpod okraje baterie. Pro tvrdý-k-odstranění skvrn, použijte stříbrný lesk, opláchnout a utřít .

Stříbrné nádobí: čistíme pastou namíchanou ze škrobové moučky a vody. Směs naneseme na nádobí a necháme zaschnout, poté vyleštíme měkkou houbičkou.

Stříbrné šperky, apod.: Do hliníkového hrnku nebo nádoby vyložené alobalem dáme lžíci soli, lžíci jedlé sody a zalijeme horkou vodou. Pak do hrnku vložíme stříbro, které jsme se rozhodli vyčistit. Stříbro musí být celé ponořené. Po 10 minutách jej můžeme vyndat. Pak je opláchneme pod tekoucí vodou, utřeme a vyleštíme.

Aby lesk dlouho vydržel: Pro udržení dlouhodobého lesku především stříbrných dekorativních předmětů se používá emulze z jedné 100 ml lihu, 50 g křídového prášku, 50 ml roztoku čpavku a 200 ml vody.

Nerez

Přestože jsou větší nerezové plochy, např. trouby nebo dvířka chladniček, opatřeny speciální povrchovou úpravou proti otiskům prstů, stejně se jim neubráníte. Proto se při používání snažte sahat pokud možno jen na madla, vypínače a tlačítka.

Otisky prstů odstraníte jemným hadříkem, měkkou houbou s roztokem mycího prostředku nebo mírně navlhčenou utěrkou z mikrovláken. Na nerez s povrchovou úpravou lesk se hodí bezchloridové prostředky na čištění skla. Nerez s broušeným nebo kartáčovaným povrchem čistěte ve směru broušení.

Usilovným drhnutím hrubší stranou houbičky na nádobí nerezový povrch určitě poškrábete. Na čištění proto používejte jen hadřík nebo měkkou stranu houbičky. Běžný úklid zvládnete obyčejným saponátem, čas od času budete muset sáhnout i po speciálních čisticích přípravcích. Nikdy ovšem nepoužívejte sypký nebo tekutý písek na nádobí. Škrábance, které byste tím způsobili, už nikdy neodstraníte. Na usazeniny použijte jen octovou vodu.

V koupelnách zůstávají na nerezovém povrchu mokré kapky, které jsou po zaschnutí vidět. Opět vám pomůže slabý, asi 25% roztok octové vody nebo některý speciální čisticí prostředek.

Nože raději myjte ručně pod tekoucí horkou vodou a potom otřete jemným hadříkem. V myčce by mohla utrpět nejen rukojeť, ale i čepel, která ve styku s dalšími příbory ztrácí na ostrosti.

V žádném případě se pro čištění nesmí použít ocelová vlna z ?normální? oceli, sůl a prostředky obsahující chlor. Také koncentrované nebo i zředěné dezinfekční a bělicí prostředky mohou při déle trvajícím působení nerezové nádobí nebo jiné plochy poškodit.

Případné škrábance rozleštíte houbičkou na nerez a lešticí pastou. I tak se stále větší oblibě těší nelesklé profilované nerezy, na kterých nejsou škrábance tolik vidět ? mají takzvanou tkanou strukturu. Kvůli členitému povrchu se ale o něco hůře čistí.

Nerezový dřez po skončení práce opláchněte a otřete dosucha, čistit jej můžete běžnými kuchyňskými čisticími prostředky. Ze speciálních přípravků je vhodný například Nerez Fix. Případné skvrny nebo škrábance rozleštíte speciální houbičkou na nerez a lešticí pastou, která je k dostání v drogeriích.

Na chromové doplňky používejte pouze hadřík a trochu saponátu, případně využijte čistidla na lihovém základě. V případě potřeby kupte k cídění třeba opět spolehlivý přípravek Nerez Fix.

Utěrky z mikrovlákna

vyčistí téměř všechno. Tajemství jejich čisticího systému spočívá ve struktuře materiálu,
ze kterého jsou vyrobeny. Jsou z 80?% polyesterových a 20?% polyamidových vláken, které jsou rozštěpené do devíti rozličných mikrovláken. Vzniklé drážky mezi mikrovlákny se nazývají kapiláry a při čištění se do nich zachytávají jakékoli cizorodé látky včetně škodlivých bakterií. Bez zbytečných chemikálií tak užijete utěrku jako první pomoc téměř na vše, co máte v domácnosti.

Na čištění kovů podomácku

smíchejte 1 hrnek (125 ml) přírodního mýdla se 4 litry horké vody a přilijte 1 hrnek (60 ml) citronové šťávy pro vůni čistoty a lepší odmašťovací vlastnosti. Tímto roztokem můžete čistit všechny druhy povrchů s tím, že je ihned opláchnete vodou. Chcete-li silnější roztok, zdvojnásobte dávku mýdla a citronové šťávy.

Měď čistěte hadříkem namočeným do citronové šťávy se solí či horkého octa se solí.

Na chrom posypte suchý hadřík moukou.

Na čištění mosazi pokapejte suchý hadřík směsí ze stejných dílů soli a mouky s octem.

Rady nad zlato

Skleněné, porcelánové i kovové svícny vyčistíte od zbytků vosku a parafínu, když je ponoříte do studené vody, kterou zahřejete na bod varu.

Vosk půjde snadno pryč i tehdy, pokud svícny vložíte na několik hodin do mrazničky.

Pokud vložíte alespoň na jednu hodinu do mrazničky i svíčky, nebudou po zapálení tolik kapat.

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář